301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 10:25 Bu haber 224 kez okundu
 
Antalya İl Müftüsü Osman Artan: Kurban sadece et ve tatil bayramı değildir
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala açıklamalarda bulunan Antalya İl Müftüsü Osman Artan, “Kurban, sadece et ve tatil bayramı olarak değil, aynı zamanda sevginin, kardeşliğin, birliğin, beraberliğin tesis edildiği, büyüklerin ziyaret edildiği ve yoksulların gözetildiği bir bayram olarak ele alınmalıdır” dedi.
Gündem Haberi
Antalya İl Müftüsü Osman Artan: Kurban sadece et ve tatil bayramı değildir

11 Ağustos Pazar günü başlayacak olan Kurban Bayramı öncesi açıklamalarda bulunan Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Kurban Bayramı’nın bir ibadet olduğunu hatırlatarak, sadece et yemeye ve gezmeye odaklı bayram anlayışının yanlış olduğunu söyledi. Kamuoyuna yansıyan 2 günlük aranın da tatile dâhil edilmesi taleplerine değinen Artan, “Kurban, büyüklerimizle bayramlaştığımız, annemizin babamızın gönlünü aldığımız ve onların sevgisini paylaştığımız, fakirleri, yoksulları görüp gözettiğimiz zaman bayram olma özelliğini taşır” diye konuştu.

 

“İBADET YAPACAĞIM DERKEN RAHATSIZLIK VERMEYİN”

Antalya Valiliği ile birlikte Kurban Bayramı ile ilgili kurulan komisyonun içeriğinden bahseden Artan, Vali Münir Karaloğlu başkanlığında toplanan komisyonda alınan bazı kararlara değindi. Kurban ibadeti yapılırken etrafa rahatsızlık verilmemesi gerektiğini aktaran Artan, Antalya gibi turistik bir kentte ibadet yapacağız anlayışıyla kent sakinlerini ve yurt dışından gelen turistleri rahatsız edecek görünümlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Antalya’nın turizm bölgesi olduğunu söyleyen Artan, bahçeli evlerde kesilen kurbanların artık eskide kaldığını söyleyerek, yaklaşık 1 buçuk milyon merkez nüfusa sahip olan Antalya’da kurban kesimi için en doğru yerin belediyeler tarafından tespit edilen kurban alım ve kesim yerleri olduğunu ifade etti. Antalya İl Müftülüğü, Tarım İl Müdürlüğü ve belediyelerin internet sitelerinde bu alanların mevcut olduğunu aktaran Artan, vatandaşların, oluşturulan bu bölgelerde daha sağlıklı ve temiz bir ortamda veteriner kontrolü yapılmak suretiyle kurbanlarını kesebileceklerini dile getirdi.

 

KÜPE NUMARALARINDAN SORGULAMA YAPILABİLİYOR

Kurban ibadeti yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlara değinen Artan, kurbanlarda bulunan küpe numaralarından, sağlık durumuna ve yaşını doldurup doldurmadığına bakılabileceğini belirtti. Bu bilgilere Tarım İl Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden ulaşılabileceğini söyleyen Artan, “Hayvanların veteriner kontrolünün yapılıp yapılmadığı ve kaçak yollarla girip girmediği konusunda vatandaşlarımız gerekli bilgileri Tarım İl Müdürlüğü’nün sitelerinden alabilirler. Bu şekilde yapılan ibadeti de sağlam, düzgün ve hijyenik bir şekilde yapmış oluruz” diye konuştu.

 

“FAKİRLERİ GÖZETİN, FIRSATÇILARA DİKKAT EDİN”

Kurban sırasında fakirlerin gözetilmesi gerektiğini belirten Artan, bu konuda kapı kapı dolaşarak et toplayıp sonrasında bunları satmaya yeltenen fırsatçılara dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Bunların önlenmesi için çevrede kurban kesemeyenlerin gözlenerek, araştırılmasının daha uygun olacağını söyleyen Artan, “Kurban Bayramı’nı yoksulların bulunup, onların da gözetildiği bir bayram haline getirelim” çağrısında bulundu.

 

“MARKETTEN TAKSİTLE KURBAN ALIMI CAİZDİR”

Süpermarketlerde satışa sunulan kurbanların, şartlar uygun bir şekilde yerine getirilmişse caiz olduğunu söyleyen Artan, bu tür işlemlerin güvenilir yerlere yapılması gerektiğini belirtti. Geçmiş dönemlerde sabah 8’de dağıtımların yapıldığı duyumunu aldıklarını söyleyen Artan, “Kurbanın belli bir saati var. Bu tüm alımlarda kurban, kesim saatleri içerisinde şartlar yerine getirilerek ibadet yapılıyorsa bir mahsuru yok. Ancak sadece kilo ile et alınıyorsa bu şekilde kurban caiz değildir. Taksitli satışlar ise ödemede faize girememek şartıyla yapılabilir. Aksi takdirde günaha girmiş oluruz” şeklinde konuştu.   

 

“FETÖ CİNSİ ÖRGÜTLERE DİKKAT”                                                                                                             

Kurban bağışında bulunurken de FETÖ gibi örgütlere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Artan, “FETÖ örgütü yıllarca bu milletten kurban parası topladı ama kesmeyerek bunu başka yerlerde harcadı. Yeni FETÖ’lerin ortaya çıkmaması için mutlaka kurbanların kesildiğine emin olduğumuz ve yerine ulaştırdığımız kuruluşlara verelim. Mesela Diyanet Vakfı, Kızılay ile birlikte geçen sene 430 bin kurbanı yurt dışında ve yurtiçinde kesti, fotoğrafladı ve dağıttı.Bu şekilde devletin güvencesi ve kontrolü altında kuruluşlar var. Vatandaşlarımızdan bizim isteğimiz, bağışın önüne gelene değil bu işin yapıldığına inandığı devlet güvencesi olan kuruluşlara verilmesinde fayda var” dedi.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Antalya, İl, Müftüsü, Osman, Artan:, Kurban, sadece, et, ve, tatil, bayramı, değildir,
Yorumlar
Haber Yazılımı