301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 15:03 Bu haber 721 kez okundu
 
Antalya ihracatta yüz güldürüyor
2019 yılı ihracat rakamlarına bakıldığında Antalya’nın ülke ekonomisinin üzerinde bir performans gösterdiğini söyleyen ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, “Ülkemiz ihracatı yüzde 1,5 artış gösterirken ilimiz ihracatı yüzde 6 artış göstermiştir. Yaş meyve sebzede ise ülkemiz ihracatı yüzde 3 azalırken ilimizde yüzde 3 artış yaşanmıştır” dedi
Ekonomi Haberi
Antalya ihracatta yüz güldürüyor

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ocak ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında yapıldı. Bir aylık faaliyet raporlarının sunulduğu toplantıda konuşan ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan ve pek çok yıkıma yol açan deprem felaketinde yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. Depremde zarar görenleri bekleyen zor günlerin üstesinden milletçe gelmemiz gerektiğini dile getiren Bülbül, “Hem bireysel olarak hem de kurumsal organizasyonlarla doğrudan depremzedelere maddi ve manevi yardım seferberliğinde bulunmalıyız. Nitekim ilk etapta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin koordinasyonunda Antalya’daki oda ve borsalarımız ile birlikte acil ihtiyaçlar için bir yardım kampanyası başlattık” diye konuştu.

 

“KAMU FİYATLARI HEDEFLENEN ENFLASYONUN 3 KAT ÜZERİNDE ARTTI”

 

2020 yılına yüzde 12’ye yaklaşan enflasyon ve yüzde 23’e yaklaşan yeniden değerleme oranıyla başlandığını söyleyen Bülbül, “Bu demektir ki kamu fiyatları; ilan edilen enflasyonun iki kat ve 2020 yılı için hedeflenen enflasyonun yaklaşık üç kat üzerinde artmıştır. Bu durum kamunun finansman ihtiyacını karşılamada yarar sağlarken kamu mal ve hizmetlerini kullananlar için enflasyon üstü bir maliyet artışı yaratmıştır” dedi. Yüzde 15 artış gösteren asgari ücretin gençmiş ve hedeflenen enflasyonun üzerinde bir maliyet artışı yarattığını aktaran Bülbül, “Geçtiğimiz günlerde yüzde 16 düzeyinde ilan edilen tarım ürünleri üretici enflasyonu, tüketicinin yıllık gıda enflasyonundan yaklaşık yüzde 50 yüksek olmuştur. Yani 2019 yılında tarım sektörü, yüklendiği maliyet artışlarının yaklaşık yarısını tüketiciye yansıtabilmiştir. Geriye kalan yarısını hala üzerimizde taşımaktayız” şeklinde konuştu.

 

“FİNANSMAN MALİYETİNİN DÜŞMESİ SEKTÖRE FAYDALI OLDU”

 

2020’nin başında finansman maliyetini düşürücü kararların da alındığına dikkat çeken Bülbül, “Özellikle Merkez Bankası’nın 0,75 puanlık faiz indirim kararı, ihracatçı KOBİ’ler için Eximbank kredi faiz oranlarının yüzde 7,95 seviyesine indirilmesi, kamu bankalarının esnaf ve tarımsal kredi faizlerini yüzde 12’den 9’a düşürmesi ve böylelikle sübvansiyonlu tarım kredilerinin yüzde 0 ila 4,5 aralığına çekilmesi sektörümüz için faydalı olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

ANTALYA, ÜLKE İHRACATINI 4’E KATLADI

 

Antalya’nın 2019 yılını turizm ve tarım sektörlerindeki hareketliliğin etkisiyle ülke ortalamasının üzerinde bir ekonomik performansla tamamladığını ifade eden Bülbül, “Nitekim ihracat rakamlarına baktığımızda da; ülkemiz ihracat büyümesinin üzerinde bir ihracat büyümesiyle yılı tamamladık. Ülkemiz ihracatı yüzde 1,5 artış gösterirken ilimiz ihracatı yüzde 6 artış göstermiştir. Yaş meyve sebzede ise ülkemiz ihracatı yüzde 3 azalırken ilimizde yüzde 3 artış yaşanmıştır. On milyon doların üzerinde ihracat rakamına sahip; kirazdaki yüzde 25’lik, üzümdeki yüzde 10’luk ve biberdeki yüzde 9’luk artışlarla dikkat çekici bir büyüme sağladık. Bu gruptaki en büyük paya sahip domates ihracatımızın ise bu yıl büyüme göstermemiş olması, ihracat büyümesine ciddi bir baskı yaratmıştır. Limondaki yüzde 25’lik, nardaki yüzde 16’lık ve hıyardaki yüzde 8’lik azalışlar ise ihracat büyümesine baskı oluşturan diğer kalemler olmuştur” dedi.

 

“BAKANLIĞIN FİYAT ARTIŞI MOTİVASYONUMUZU DÜŞÜRÜYOR”

 

Kesme çiçek ihracatında önemli büyüme yaşandığını kaydeden Bülbül, “Kesme çiçekte 2019 yılında yüzde 5’lik Türkiye büyümesine karşılık ilimizde yüzde 6’lık bir büyüme gerçekleştirmiştir. Kesme çiçek ihracatımızda ürün kompozisyonumuzun, düşük bir hızda bile olsa, çeşitlenmekte olması ileriye yönelik olarak olumlu bir gelişmedir. Sektörümüzün bu yönde yapmakta olduğu hamle ve yatırımlarının desteklenmesi, ihracatımıza ciddi katkı sağlayacaktır. Ancak bakanlık tarafından zirai karantina müdürlüklerinin; standart belge ücretlerinde yüzde yüzü aşan fiyat artışlarında bulunması üyelerimizin ihracat motivasyonunu ve hareketliliğini ciddi ölçüde düşürmektedir. Yapılan bu artışlar bir taraftan sektörün maliyetlerini artırırken, diğer taraftan da yurtdışı piyasalardaki rekabet gücümüzü zayıflatmaktadır. Bu işlemlerde mutlaka bir fiyat artışı gerekiyorsa, bunun yeniden değerleme oranının üzerinde olmaması gerekir” diye konuştu.

 

“LOBİ FAALİYETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

 

2009 yılından bu yana ATB tarafınca yürütülen BAGEV (Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ATSO’ya devrettiklerini hatırlatan Bülbül, bu dönem BAGEV yönetim kurulunda ATB’yi kendisinin temsil edeceğini belirtti. ATB olarak 10 yıllık başkanlık döneminde bölge ekonomisinin gelişimi için yoğun çaba harcadıklarını söyleyen Bülbül, “Başta tarım ve hayvancılık, girişimcilik, küçük işletmeler ve eğitim olmak üzere pek çok konuda lobi faaliyetleri gerçekleştirdik” dedi.

 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Antalya, ihracatta, yüz, güldürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı