301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Eylül 2019 - Pazar 14:51 Bu haber 913 kez okundu
 
Antalya, elini yüzünü doğrultmalı
TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi Dr. Ebru Manavoğlu ,TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi ve Antalya Kent Konseyi işbirliği ile YAPEXRESTORASYON Fuarı etkinliklerinde Geleneksel Kent Dokusunda Kent Estetiği Çalıştayı hakkında bilgi verdi.
Gündem Haberi
Antalya, elini yüzünü doğrultmalı

Ebru Manavoğlu, TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi ve Antalya Kent Konseyi işbirliği ile kültürel mirası korumak,  'Kent Estetiği' kavramında farkındalık yaratmak amacıyla, 6-8 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya'da Nazım Hikmet Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek YAPEXRESTORASYON Fuarı  etkinliklerinde Geleneksel Kent Dokusunda Kent Estetiği Çalıştayı düzenleneceğini ifade etti. Manavoğlu, kültürel mirasın korunması, kentlerde daha sağlıklı geleneksel kültürlerin korunarak yaşamasını sağlamayı, sosyo ekonomik sorunlar ve göçler nedeniyle Türkiye'de bozulan kent estetiğinde farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

 

BİLİMSEL VE PLANLI YAPILAŞMA OLMALI

 

Kentlerde estetik kavramının sürdürülebilirliğinin sağlanması, daha bilimsel ve planlı yapılaşmaların olması ve yapılı çevre denilen unsurların kent estetiği kavramı doğrultusunda oluşturulmasının önem taşıdığını vurgulayan Ebru Manavoğlu, '' Kent estetiğini etkileyen olumsuz görüntüler, kentin bir bütün olarak düşünülmemesinden veya bütünlüğün bilincine varılmadan sorunlara geçici çözümler aranmasından kaynaklanmaktadır'' dedi.

 

KENT ESTETİĞİ OLUMSUZLUĞU

 

Antalya'nın doğal ve kültürel yapısıyla ayrıcalıklı özelliklere sahip bir turizm kenti olduğunu vurgulayan Manavoğlu, ''Antalya, binlerce yıldır birçok uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir kent. Son 50 yılda önemli değişimlere ve dönüşümlerin görüldüğü bir kent. Bu süreç içerisinde kentin geleneksel kent dokusunu oluşturan Balbey, Haşimişcan, Kaleiçi gibi kentsel sit alanları ve kent merkezi ve çevresi hızlı bir değişim geçirmiş bu süreçte estetik kaygılar göz ardı edilmiştir. Bu nedenlerle turizm şehri  Antalya'da turist kent içine gelmemektedir'' yorumunda bulundu.

 

KENT ESTETİĞİ İNSANI ETKİLİYOR

 

Kent estetiğinin insanın sosyal ve ruhsal yaşamına birebir etki ettiğini dile getiren Ebru Manavoğlu, ''Kentlerimizde daha iyi koşullarda yaşamak arzusundan yola çıkarak, olumsuzlukları gidermek adına farkındalık yaratmak ve daha kimlikli kentler oluşturmak ve yerel yönetimlerin gündemine kent estetik kavramını almak ve Türkiye’deki iyi uygulama örneklerini görmek istiyoruz'' diye konuştu. Çalıştayın amacıyla ilgili bilgi de veren Manavoğlu, “ Çalıştayın amacı Kent Estetiği kavramını tartışmaya açarak farklı coğrafyalardaki iyi uygulama örneklerini ve Antalya’nın Geleneksel Kent Dokusu ve çevresinde Estetik Kavramını katılımcı bir anlayışla ortaya koymak, sorunları saptayarak çözüm önerileri sunmaktır” dedi.

 

Vildan Çalcı KARA

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Antalya,, elini, yüzünü, doğrultmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı