301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 09:45 Bu haber 871 kez okundu
 
Antalya'da muz üretimi
ANTALYA'da, geçen yıl 32 bin dekar alanda 163 bin ton muz üretildi.
Tarım Haberi
Antalya'da muz üretimi

Antalya'da yetiştiriciliği yapılan tropik ürünlerin başında gelen muz üretimi her geçen yıl artıyor. Hem alan bazında artış sağlanırken hem de ileri tarım teknikleri kullanılarak verimde artış elde ediliyor.


Tarım ve Orman İl Bölge Müdürü Mustafa Özen, Antalya'da hızlı bir şekilde örtü altı yetiştiriciliğine geçiş yapılarak üretim ve kalitede önemli derecede artış sağlandığına işaret etti.


2012'de 20 bin dekar alanda 63 bin ton muz üretimi yapılırken, bu oranın 2018 yılında 32 bin dekarda 163 bin tona ulaştığını kaydeden Özen, "Önceleri çiftçilerimiz sadece açık alanda muz yetiştirirken günümüzde hem birim alandan daha fazla verim alınması hem de meyvedeki kalitenin artması nedeniyle örtü altında da üretim yapmaya başladı" dedi.


Kent genelinde 2017 yılında 7 bin 915 dekar örtü altı alanda muz yetiştirildiğini aktaran Özen, 2018'de bunun 10 bin 555 dekarı bulduğunu bildirdi. Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde yoğun yetiştirilen muzun Manavgat, Kepez ve Aksu ilçelerinde de yetiştiriciliğin yaygınlaştığını vurgulayan Mustafa Özen, Antalya'nın sahip olduğu iklim ve coğrafi koşullar itibarıyla oldukça geniş yelpazede tarımsal ürün yetiştirilmesine uygun bir bölge olduğunu ifade etti.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Antalya'da, muz, üretimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı