301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ekim 2018 - Perşembe 11:15 Bu haber 2160 kez okundu
 
Antalya'da aşısız hayvan kalmayacak
Hayvan varlığına, hayvansal üretimine ağır ekonomik kayıplar verdiren, hayvan ve hayvansal ürün ihracatını olumsuz etkileyen Şap hastalığından korunmanın en önemli yolu aşılama.
Tarım Haberi
Antalya'da aşısız hayvan kalmayacak

Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, ‘’Yılda iki defa (ilkbahar-sonbahar) kampanya tarzında yürütülen aşılama çalışmalarında; Antalya genelindeki 178.990 baş sığır cinsi hayvan aşılama programına alındı. Ayrıca ilk defa aşılanan buzağılara 30 gün sonra rapel aşı uygulaması yapılmaktadır.’’ dedi.

İl Müdürü Özen, 2018 yılı sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasının 17 Eylül 2018 tarihi itibariyle 19 ilçede 142 hayvan sağlığı personeli ile başlatıldığını,  bu güne kadar 42.158 baş hayvanın aşılandığını ve aşılama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Özen, ‘’Aşılama çalışmalarını titizlikle yürütüyoruz. Hayvan sahipleri aşı yaptırmada hayvan sağlığı ekiplerimize yardımcı oluyorlar. Bu sayede Antalya da sahip olduğumuz tüm büyükbaş hayvanları aşılama programı kapsamında şap hastalığına karşı yılda 2 kez aşılıyoruz. Aşılamanın tam ve eksiksiz yapılması ve hayvan yetiştiricilerinin kontrolsüz hayvan hareketlerinden kaçınmaları sonucunda Antalya'da son yıllarda şap hastalığı gözlemlenmemiş, hastalık çıkışı olmamıştır, hayvanlarımız gayet sağlıklıdır. Bu başarıyı sürdürmek için özellikle çiftçilerimizden hayvan sağlığı ekiplerimize yardımcı olmaya devam etmelerini istiyoruz. Ayrıca kontrolsüz hayvan hareketlerinden uzak durmalarını ve bu tip hareketlerde bulunanları İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine ivedilikle bildirmelerini rica ediyorum.’’ dedi.

Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Antalya'da, aşısız, hayvan, kalmayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı