Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 13:15 Bu haber 1001 kez okundu
 
Anlamlı günde anlamlı oyun
Türkiye Öğrencileri Velileri İşbirliği Derneği (TÖVİŞ) Antalya Şubesi bünyesinde oluşturulan tiyatro topluluğu, kendi yazdığı ve yönettiği “Düş Kurma Oyunu-Fakir’in Kıyısında” sanatseverlerle bir araya geldi
Kültür Haberi
Anlamlı günde anlamlı oyun

Türkiye Öğrencileri Velileri İşbirliği Derneği (TÖVİŞ) Antalya Şubesinin, Hasibe Yıldırım’ın “Öğrencimiz Kendini Neden Astı?” kitabından esinlenip güncel eğitim sorunlarını ele aldığı oyunu “Düş Kurma Oyunu-Fakir’in Kıyısında” sanatseverlerle buluştu. TÖVİŞ’in kendi yazdığı ve yönettiği oyun 5 Aralık Perşembe günü MuratpaşaBelediyesi Kültür Salonu’nda izleyicisi ile buluştu. Muratpaşa Belediyesi, Eğitim-İş, TÖVİŞ ve Kadın Sahnesini Destekleme Derneği’nin işbirliği ile gösterime giren oyunun 5 Aralık Atatürk’ün kadına seçme seçilme hakkını verdiği güne de denk gelmesi ise hem izleyicileri hem de ekibi sevindirdi.

 

İlk olarak Hasibe Yıldırım’ın “Öğrencimiz Kendini Neden Astı?” kitabından esinlenip güncel eğitim sorunlarını sahneleyen TÖVİŞ, sırasıyla “Kısmetse Okur”, “Kim Anne Baba Olmak İster?”, “Bir Türkü BirÖykü BirOyun”un ardındanbeşinci kez de “Düş Kurma Oyunu-Fakir’in Kıyısında “ adlı oyunla sahnelendi. Burdur-Çeltikçi’de yaşayan Birnur Şener’in kitaplarından esinlenerek Feray ATALAY’ın kaleme aldığı oyunun sanat yönetmenliğini Aynur YÜCETÜRK’ün yapıyor.Müzikleri Gazanfer ERYÜKSEL tarafından bestelenen oyunda, Kadın Sahnesini Destekleme Derneği ile TÖVİŞ üyeleri rol alıyorlar. Şarkı ve türküleri Sevgi Rodoplu, Mukaddes Akdemir, Handan Ölmez’in, Sevgi Bal'ınseslendirdiği oyunda Muratpaşa Belediyesi AlyazmaKadın korosu da sahne aldı.“Düş Kurma Oyunu-Fakir’in Kıyısında” adlı oyunda köylü bir kadının okumaya olan aşkını, Fakir BAYKURT’la anılarını izlerken, diğer yandan toplum hayatlarından kesitlerle bir kadının isterse neler yapabileceği de anlatıldı.

 

Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Anlamlı, günde, anlamlı, oyun,
Yorumlar
Haber Yazılımı