301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 10:51 Bu haber 249 kez okundu
 
‘Alay ediyorsunuz’ diyerek maaş bordrolarını yaktılar
Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalar tarafından, memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 4’lük zammı protesto etmek amacıyla maaş bordrosunu yakma eylemi gerçekleştirildi
Gündem Haberi
‘Alay ediyorsunuz’ diyerek maaş bordrolarını yaktılar

Antalya Defterdarlığı’nın önünde toplanarak haklarını arayan Türkiye Kamu-Sen üyeleri yüzde 4’lük memur ve emekli maaşını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Kendilerine söz verilen ancak gerçekleştirilmeyen 8 vaadi ellerindeki sarı balonlara yazan üyeler teker teker hepsini patlatarak tepkilerini dile getirdi. Dev Türk bayrağı eşliğinde yapılan açıklama sonrası sendika üyeleri maaş bordrolarını yakarak yüzde 4’lük zammı protesto etti.

 

“ALAY EDİYORSUNUZ”

 

Basın açıklamasını gerçekleştiren Türkiye Kamu-Sen Antalya İl Temsilcisi Hasan Yılmaz Uluhan, 3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesinin başladığını kaydetti. Kamu görevlilerinin ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden bu yana ifade ettikleri acı gerçekle yüz yüze kaldığını söyleyen Uluhan, “Memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9; mutfak tüpü yüzde 17,6, doğalgaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken maaşlara yüzde 4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir” diye konuştu.

 

 

“MAAŞLAR ENFLASYONLA ÖRTÜŞMÜYOR”

 

Yetkililerin enflasyonu bilinçli olarak düşük gösterdiğini belirten Uluhan, “İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam yüzde 9,2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise yüzde 11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir. Kaldı ki, bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir” şeklinde konuştu.

 

 

“MEMURUN VE EMEKLİNİN BELİ BÜKÜLDÜ”

 

Birçok harcamanın enflasyonun üzerinde zamlandığını kaydeden Uluhan, “Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır. Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca yüzde 46, giyime yüzde 33, gazeteye yüzde 28, dergiye yüzde 51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür. Ekmeğimiz bile yüzde 13,5 zamlanmıştır” diyerek yapılan zamlara dikkat çekti.

 

 

“TÜİK’İN RAKAMLARI NEREDEN ALDIĞINI MERAK EDİYORUZ”

 

Bunca zamma rağmen memurlara 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapılmasının öngörüldüğünü ve maaş zamlarının ekonomi ile ilişkisinin tamamen kesildiğini aktaran Uluhan, “TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin. Yeniden değerleme oranları yüzde 22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına yüzde 4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır?” ifadelerini kullandı.    

 

 

“BU YIL DA MAAŞLAR ERİYECEK”

 

Günlük ihtiyaçların yanı sıra çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları gibi konularla da ücret artışı yapıldığına dikkat çeken Uluhan, “Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır. Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmektedir” dedi.

 

 

YETKİLİ KONFEDERASYONA YÜKLENDİ

 

Yetkili konfederasyonu memurun ve emeklinin hakkını savunmamakla suçlayan Uluhan, “Memurların haklarının budanmasına seyirci kalan hatta pasif tutumuyla üstü örtülü şekilde destek olan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler? Bugün, hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında saklanacak delik arıyorlar. Memur maaşına yapılan yüzde 4 zam ortalama maaşlara 160,6 lira zam demek. Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira, oransal olarak da yüzde 12,3 artmışken, yüzde 4 zamma yani 160 liraya tek kelime edemeyenler memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Emeklileri, ek gösterge sorunlarını, ek ödeme sorunlarını, fazla mesaileri, döner sermayeleri bir kenara bırakıp, tek bir konuyu dahi müzakere etmeden 1 ayı heba edenler bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Memurlardan aldıkları yetkiyi kötüye kullananlar, bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?” diye konuştu.

 

 

“MEMUR BORDROSUNUN ATEŞİ VİCDANLARI YAKACAK”

 

Memur ve emeklilerin 2 senesinin heba olduğunu söyleyen Uluhan, “Kamu çalışanları ve emekliler bu 2 yılı da bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirmesinler. Geçtiğimiz yıl, bizleri yüzde 4+5’e mahkûm edenler, bu yıl da yüzde 4+4’e mahkûm ediyorlar. Memurları, emeklileri enflasyonun altında ezdiniz; biliniz ki, memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz. Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz. Milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkının yenmesine göz yumanlar da kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir. Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen açıklama sonrası sendika üyeleri yanlarında getirdikleri maaş bordrolarını yakarak yapılan zammı protesto etti.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ‘Alay, ediyorsunuz’, diyerek, maaş, bordrolarını, yaktılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı