Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Mart 2020 - Cumartesi 14:45 Bu haber 1094 kez okundu
 
Alanya sahilinde büyük tehlike
Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Alanya’daki yanlış yapılaşma sonucu sahillerde ciddi bir erozyonun meydana geldiğini ve 180 dönümlük sahil hattının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi
Gündem Haberi
Alanya sahilinde büyük tehlike

Antalya’daki sahillerin yanlış yapılaşma sonucu büyük tehlike altında olduğunu söyleyen Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Alanya’da bulunan Dim Çayı’nın önüne yaklaşık 5 sene önce yapılan bir barajdan dolayı malzemenin sahile ulaşamadığını belirtti. Alanya’da tarımsal üretim ve turizm olmak üzere iki tane geçim kaynağı bulunduğunu aktaran Çeltik, “Bugün baktığımız zaman 180 dönümlük plaj yok olmuş durumda. Yani 5 sene önce bizlerin görüşü sorularak bu bilim dikkate alınsaydı bugün Alanya bu konuyla karşı karşıya gelmiş olmayacaktı” diye konuştu.

 

 

TURİZM TEHLİKE ALTINDA

 

Alanya sahillerinde ciddi bir erozyonun meydana geldiğini söyleyen Çeltik, “Şu anda buradaki kumu, çakılı tutabilmek için mahmuzlarla mühendislik hizmeti üretmeye çalışıyorlar. Alanya Belediyesi bugün bütçesini karşılamakta zorlanacağını ifade ediyor ve bu bölge turizm konusunda ciddi bir sıkıntı altında” dedi.

 

“DAĞLAR KADAR FARK VAR”

 

Kumun ve çakılın denize ulaşması gerektiğini belirten Çeltik, “Bunu gerek asfaltla gerek yapılaşmayla gerekse önünde baraj veya set yaparak engellersiniz. Sonuçta malzeme gitmediği için denizde erozyon meydana geliyor ve plajlarımız bugün yok oluyor. Alanya’da 35-40 sene önce baktığımız plajla şimdiki arasında dağlar kadar fark var” şeklinde konuştu.

 

“SU TUTMAYAN BARAJLARIMIZ VAR”

 

Günümüzde su tutmayan barajların varlığına dikkat çeken Çeltik, yaşanan sorunların temelinde bilme ve eğitime gereken önemin verilmemesi olduğunu aktardı. Burdur Gölü’nün çekilmesinde bilinçsiz yer altı suyu kullanımı, gerisinde yapılan HES’ler ve barajların etkisi olduğunu dile getiren Çeltik, bu etkilerin yüzde yüz denilebilecek kadar olmasa da büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

 

“BOĞAÇAYI’NA MÜDAHALE EDİLMESEYDİ ALANYA’DAKİ GİBİ OLACAKTI”

 

Jeoloji bilimine önem verilerek bu konuyla ilgili eğitimlerin arttırılması gerektiğini söyleyen Çeltik, “Bugün Alanya’ya baktığımızda mühendislik önlemleri almaya çalışıyorlar. Belediyenin yapabileceği birçok yöntem var, ya kum basmayı ya da mahmuzlar yapmayı planlıyorlar. Aslında bu iyi bir örnek çünkü Boğaçayı’na müdahale edilmeseydi 5 yıl sonraki halini biz Alanya’da bugün rahatlıkla görebiliyoruz. Bunun için jeoloji bilimini ve eğitimini önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

 

PLAJLAR GERİYE ÇEKİLİYOR

 

Alanya’da görünen ve tespit edilen erozyonun yanı sıra denizin altındaki erozyon için henüz bir ölçüm yapılmamış olduğunu hatırlatan Çeltik, “Deniz üzerinde 180 dönümlük bir erozyondan bahsediyoruz. Uydudan baktığımızda plaj eski görüntüsüne göre geriye doğru çekilmiş durumda. Bugün Lara’ya gidiyorsunuz ince kum var, Konyaaltı’nda gidiyorsunuz çakıl var, Kemer’e gidiyorsunuz iri çakıl var, bunlar deredeki havzadan geliyor” dedi.

 

OTELLER TEHLİKE SAÇIYOR

 

Sahil kenarına yapılan otellerin derelerin yönünü değiştirdiğini söyleyen Çeltik, “Oteller kendilerine yer çıkartmak için kıyı kenar çizgisine uymuyor ve suyun akışını değiştiriyor. Bir plaj 5 metreyken diğeri 15 metre oluyor. Oteller yüzünden sahillerimiz kayboluyor. Kıyılar insanlarındır, halkındır ama bugün baktığımızda Antalya’da halkın girebileceği plaj sayısı hukuka aykırı” diye konuştu.

 

“SU SORUNU KONUSUNDA ÖNLEM ALINMALI”

 

Otellerde günlüğü 100-150 liradan kalındığını ancak sadece su kullanımının bu fiyatların çok üzerinde olduğunu belirten Çeltik, “Bir turistin kişi başına düşen ortalama su ihtiyacı 650 litre. Marketten almaya kalksanız bu kadar suyu 500 lira yapar. Bunlar şu an su sorunu yaşamadığımız için gözümüze batmıyor. Peki, 20 yıl sonra kaliteli suyun olabileceğini söyleyebilir miyiz? Bu oteller kirlerini, atıklarını nereye bırakıyor, yeterli denetim var mı? Düden Çayı’na 20 yıl önce daldığımız zaman 10-20 metre boyunca gördüğümüz berrak suyu bugün 2 metre zor görüyoruz. Bunun sebebi de Döşemealtı’ndaki kanalizasyon atıkları ve sanayideki atıklardır. Biz hep sonucu konuşuyoruz ama geleceği de konuşmamız lazım” ifadelerini kullandı.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Alanya, sahilinde, büyük, tehlike,
Yorumlar
Haber Yazılımı