301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
14 Ekim 2020 - Çarşamba 12:13 Bu haber 365 kez okundu
 
Akıncı’dan ambargo yorumu: İki ülkeye de zarar verir
Suudi Arabistan’ın Türkiye’den ithal ettiği ürünlere uyguladığı ambargo 1 Ekim’den itibaren başladı. Ülkelerin dış politikalarındaki belirleyici unsurların ekonomik alışverişi etkilediğini kaydeden ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, bu durumun her iki ülke için de olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi
Gündem Haberi
Akıncı’dan ambargo yorumu: İki ülkeye de  zarar verir

Suudi Arabistan’ın Türkiye’den ithal ettiği ürünlere uyguladığı ambargo 1 Ekim’den itibaren başladı. Suudi Arabistan’daki firmalardan temmuz ayından bu yana Türkiye’den mal alınmayacağına dair resmi taahhüt alınmıştı. Suudi yetkililer tarafından Türkiye’den ithalat yapılmaması konusunda uyarılarda bulunularak Türk firmalarına yönelik olumsuz tavır takınmaya başlandı.

 

İKİ ÜLKEYE DE YARAMAZ

 

Suudi Arabistan ile olan ticari ve ekonomik ilişkilere dair resmi makamlardan henüz bir açıklama gelmezken Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, bu durumun her iki ülke için de olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi.

 

“CİDDİ İHRACATIMIZ VARDI”

 

Ülkelerin dış politikalarındaki belirleyici unsurların ekonomik alışverişi etkilediğini kaydeden Akıncı, “Bu durumun Türk iş insanlarını zora soktuğu kadar Suudi Arabistan iş insanlarını da zora soktuğunu düşünüyorum. Bölgeye çok ciddi bir ihracatımız vardı. Özellikle Hatay’dan yapılan çok ciddi bir ihracat söz konusuydu o biraz sekteye uğrayacak gibi görünüyor. Ancak gerçek olan bir şey var ki bu ambargodan Suudi Arabistan’daki iş insanları da etkilenecek” diye konuştu.

 

“REFLEKS GELİŞTİRMELİYİZ”

 

Karşılıklı olarak ilişkilerin çözülmesi gerektiğini ifade eden Akıncı, “Tüm dünyada ambargo olayları kendini güçlü hissedenlerin gücünü kullanması anlamına geliyor. Bu hiç de hoş olmayan bir durum. Bizim de bunlara karşı refleks geliştirmemiz lazım. Bunun da en önemli ayağı güçlü olmaktır. Bu ambargolara karşı bizim de inşaat, yaş sebze ve meyve gibi alanlarda ciddi argümanlarımız var” dedi.

 

“ÜLKE ÇAPINDA FAZLA ETKİSİ OLMAZ”

 

Uygulanan ambargonun ülke genelinde ciddi bir etkisi olacağının düşünülmediğini belirten Akıncı, “Sektörel olarak yaş sebze meyvede özellikle pandemiden sonra çok güçlü çıktık. Kesme çiçek ve örtüaltı tarım haricinde şu an çok başarılıyız. Bu yüzden uygulanan ambargonun ülke çapında etkisinin büyük olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

 

Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Akıncı’dan, ambargo, yorumu:, İki, ülkeye, de, , zarar, verir,
Yorumlar
Haber Yazılımı