Haber Detayı
26 Mart 2019 - Salı 10:24 Bu haber 1826 kez okundu
 
AKDİM KARDEŞLİĞİ
FETÖ’nün Antalya’daki karargahı olan AKDİM’deki ilişki ağı siyaseti belirlemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince ve Türel’in basın danışmanı Selami Şahin bu ilişkiler ağının ortasında yer alan isimler.
Gündem Haberi
AKDİM KARDEŞLİĞİ

TÜREL-TAMİNCE-ŞAHİN BAĞLANTISI

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Yurtta Sulh Konseyi’nin siyasi ayağı duruyor” demesi gözleri bu ilişkilere çevirdi. Türkiye genelinde FETÖ’nün siyasi ayağı tartışılırken Antalya’da da gölgede bırakılan bağlantılar cevap bekliyor. Menderes Türel, Fettah Tamince ve Selami Şahin, bir zamanlar FETÖ’nün Antalya’daki amiral gemisinin tayfaları arasında yer alan önemli isimlerdi.

ŞAİBELERE RAĞMEN DANIŞMAN OLDU

Antalya’da Türkçe Olimpiyatları ve Diyalog İftarları’nı düzenleyen AKDİM’in danışma kurulu üyesi olduğu iddia edilen gazeteci Selami Şahin, hakkındaki şaibelere rağmen Türel tarafından danışman yapıldı. Tamince Diyalog İftarları’nın ev sahipliğini yaptı. Türel de FETÖ’cü Gaye Vakfı’nın kurdurduğu Uluslararası Akdeniz Üniversitesi’nin mütevelli heyetinde sürekli yer aldı.

 

Yerel seçimler son viraja girilirken FETÖ ilişkileri de gündem oluşturmaya başladı. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 15 Temmuz darbe girişiminin altında imzası olan ‘Yurtta Sulh Konseyi’ni hatırlatarak, bu konseyin siyasi ayağına dokunulmadığını söylemesi gözleri siyasetteki derin ilişkilere çevirdi. FETÖ örgütlenmesinin en güçlü olduğu ve birçok faaliyetinin gerçekleştirdiği kentlerin başında gelen Antalya’da ise bu ilişkiler bazı güçler tarafından saklanıyor. Antalya’da FETÖ faaliyetlerinin merkez üssü Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi Derneği (AKDİM) adlı yapılanmaydı. 15 Temmuz sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan dernek ilginç ilişkileri bünyesinde barındırıyordu.

 

Örgütün Antalya imamlarının karargah olarak kullandığı, Karaoğlan Parkı’nda Rus Konsolosluğu’nun komşusu lüks bir binada faaliyet gösteren AKDİM’in gerek yöneticileri, gerekse de koruyan isimleri arasında Antalya’da halen devam eden ilişkilere ışık tutacak isimler yer alıyordu. Derneğin Antalya’da gerçekleştirdiği bir dizi faaliyetten en önemli ikisi Türkçe Olimpiyatları ve Ramazan ayında kent yöneticilerini, kaymak tabakasını bir araya getiren ‘Diyalog İftarları’ydı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in hem bu iftarlarda, hem de AKDİM’in merkezinde FETÖ’nün firari Antalya imamı Tarık Şen’le yan yana fotoğrafları mevcut.

 

Diyalog İftarları denilen FETÖ şovu Fettah Tamince’nin Rixos Oteli’nde yapılıyordu. Bu iftarların düzenleyicisi her ne kadar AKDİM olarak gözükse de, asıl ev sahibinin Tamince olduğu o dönemlerde Twitter’dan attığı mesajlardan da anlaşılıyor. Rixos otelleri FETÖ’nün başka dernek, kurum ve sendikalarının da toplantılarını yaptığı, faaliyetlerini sürdürdüğü merkezlerden biri halindeydi.

 

AKDİM’in şu an yayında olmayan internet sitesinde ilginç bir sima karşımıza çıkıyordu. O günlerde ART’nin genel yayın yönetmeni olan gazeteci Selami Şahin AKDİM’in danışma kurulu üyesi olarak lanse edilmişti. Örgütün ‘Diyalog İftarları’na katılan Şahin’in bununla ilgili övücü Twitter paylaşımları da mevcut.  FETÖ’nün işadamı bağlantıları içinde yer alan ve yurtdışına kaçtıktan sonra itirafçı olarak ülkeye dönen mimar Arif Orhan’ın mahkemede verdiği ifade de Selami Şahin’in AKDİM ve örgüt bağlantılarına ilişkin ayrıntılı iddialar barındırıyor. Üçü Amerikalı profesör olan AKDİM Danışma Kurulu üyelerinden hepsi hakkında soruşturma açılır, bazıları yargılanırken Selami Şahin hakkında ise herhangi bir işlem yapılmamış olması dikkat çekici. Tam tersine, Selami Şahin’in hakkındaki bu iddialar medyaya yansıdıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin basın müdürlüğüne getirilmesi ciddi soru işaretleri taşıyor.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Fettah Tamince ilişkileri de derin bir geçmişe dayanıyor. 2009’da seçimde yenilerek ilk dönem belediye başkanlığı biten Türel, Tamince’nin o dönemki medya yatırımlarının başına getirilmişti.  Türel, FETÖ ile bağlantısı nedeniyle KHK ile acilen kapatılan vakıfların başında gelen Gaye Vakfı’na ait Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin mütevelli heyeti üyeleri arasında yer alıyordu. Gaye Vakfı’nın derin ilişkileri gündeme geldikten sonra Uluslararası Antalya Üniversitesi yeniden bir yapılanmaya giderek birçok mütevelli üyesini tasfiye etti, heyete yeni isimler alındı ve üniversitenin adı Antalya Bilim Üniversitesi olarak değiştirildi. Türel’in mütevelli üyeliği yeni dönemde de devam etti.

 

FETÖ’nün ana kadrosunda yer aldığı konusunda gerek kendi beyanları, gerekse de ortaya atılan iddialar nedeniyle çok sayıda soru işareti olan Tamince hakkında yürütülen birçok soruşturmadan aklanmış durumda. Fakat iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Buna rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan AKP’nin Antalya aday toplantısında protokol koltuğunda oturması, Devlet Bahçeli’nin “Yurtta Sulh Konseyi’nin siyasi ayağı duruyor” çıkışına da anlam kazandırıyor.

 

 

FETÖ/PDY örgütü ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Antalya’daki derneklerden AKDİM Derneği etkinliklerinde kentin bilinen simalarının verdiği fotoğraflar, gündemi yakından takip eden Antalyalılar tarafından merakla takip ediliyor ve bazı sorulara yanıtlar aranıyor.

Fettah Tamince’nin Antalya imamı Tarık Şen ile beraber oturduğu resimler bulunmakta.  AKDİM’in iftarında oldukça samimi görüntü veren ikili kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Diğer yandan AKDİM’in iftarında Fettah Tamince’nin zaman zaman konuşmacı olduğu gözlerden kaçmamakta. Ve arşivlerde bununla ilgili görüntüler de bulunmakta.

FETÖ’cü olduğu iddiasıyla kapatılan AKDİM’in danışma kurulunda görev aldığı Wikipedia’da görülen Gazateci ve Mevcut Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Basın Danışmanı Selami Şahin. Selami Şahin, o tarihlerde Art televizyonunun yöneticisi sıfatıyla görünüyor.

Öte yandan Selami Şahin’in de AKDİM’in iftarlarına katıldığı ve bununla ilgili AKDİM’in faaliyetlerini övücü Twitt’leri de mevcut.

AKDİM’in düzenlediği iftar yemeklerine protokol masasında Fettah ve İmam Tarık Şen ile birlikte oturan Menderes Türel’in de kareye girmesi ilginç bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Bir başka detay da, AKDİM ile yakın ilişki içerisinde olan Fettah Tamince’nin 2019 yılı AK Parti’nin Antalya aday tanıtımında protokolde yer almasıydı.

ŞİMDİ SORUYORUZ:

  • Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Basın Danışmanı olarak Selami Şahin’i ne zaman görevlendirmiştir? Türel’in FETÖ/PDY itirafçısı Arif Orhan’ın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde AKDİM ve Selami Şahin ile ilgili verdiği ifadeden haberi var mıdır?
  • Fettah Tamince, AK Parti yöneticisi değildir. Fettah Tamince 2019 seçimlerinde belediye başkan adayı veya meclis Üyesi adayı değildir. Fettah Tamince böyle bir toplantıya davet edilecek bir sivil toplum kuruluşunun yöneticisi de değildir.  FETÖ ile bu kadar içli dışlı ilişkiler içerisinde olduğu görülen Fettah Tamince, aday tanıtımında protokol masasına hangi sıfatla alındı?
  • Protokole oturtulan Fettah Tamince’ye acaba AK Parti’nin Antalya’daki yerel seçimlerinin finansmanını temin etme görevi verilmiş midir?
  • Fettah Tamince’ye 6 ay kadar önce proje değişikliği ile Lara Birlik Plajı üzerine yapılacak olan Kruvaziyer Liman Projesi ve Kruvaziyer Liman işi mi verilecektir?
  • Fettah Tamince’ye yine Menderes Türel’in projelerinde olan 6 ay önce çıkmış değişiklikle yapılmış olan Lara Plajları’nın üzerine yapılacak yeni tesislerle beş yıldızlı otelin işi mi verilecektir?

Bütün bu sorular Antalyalı’ların kafasını meşgul etmekte

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: AKDİM, KARDEŞLİĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı