301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
27 Kasım 2020 - Cuma 13:07 Bu haber 26 kez okundu
 
Acar: Rakamlar gerçeği yansıtmıyor
Açıklanan işsizlik rakamlarını eleştiren Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, “Bu rakamların içinde ataması yapılmayan, sayıları yarım milyona yaklaşan öğretmenler var mı?” diye sordu
Yaşam Haberi
Acar: Rakamlar  gerçeği yansıtmıyor

  Eğitim-İş Antalya Şube Yönetimi tarafından yapılan açıklamada işsizlik, enflasyon ve koronavirüs vaka sayılarında şeffaflığın sağlanamamasının cezasını işçi ve emekçinin çektiği belirtildi. Eğitim-İş Antalya Şube Yönetimi adına konuşan Başkan Sadık Acar, “Açıklanan işsizlik rakamlarının içinde ataması yapılmayan, sayıları yarım milyona yaklaşan öğretmenler var mı? Sadece gündelik işlerde çalışan mevsimlik işçiler var mı? İş bulma ümidini kaybetmiş ve bu sebeple artık iş ve işçi bulma kurumuna uğramayan vatandaşlarımız var mı? Soruyoruz” dedi.

  “Asgari ücretli açlık sınırının altında”

  Kasım ayında yapılan araştırmaya göre 4 kişilik ailenin yeterli beslenebilmesi için gereken gıda harcaması tutarının 2 bin 517 TL olarak belirlendiğini aktaran Acar, “Asgari ücretin yaklaşık 200 TL üzerinde olan bu rakam asgari ücretlilerin açlık sınırının altında ve sürekli kredi ve kredi kartına muhtaç durumda yaşamasına sebep olmaktadır. Aynı araştırmaya göre 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı, eğitim, sağlık, konut, ulaşım, giyim, gıda ve benzeri ihtiyaçları için yapılması zorunlu diğer harcamaların tutarı 8 bin 198 TL’dir. Bu durumda çalışan bütün öğretmenler ek ders ücreti alsalar bile yoksulluk sınırının altında gelir elde etmektedir. Her fırsatta çalışanları enflasyona ezdirmedik diyen iktidar neredeyse tüm çalışanları yoksulluğa mahkûm etmiştir” diye konuştu.

  “Doğru bilgilendirme istiyoruz”

  Ekonomide durum böyleyken pandemide vefat eden vatandaşların sayısının doğru bir biçimde verilmediğini kaydeden Acar, “Salgının tahribatı az gösterilmeye, buradan bir başarı hikâyesi çıkarılmaya çalışılmıştır. Antalya özelinde de turizmden dolayı kapıların açılması ve dünyadaki hemen hemen tüm ülkelerin istediği PCR testi yaptırmadan ülkemize girişe izin verilmesi sebebiyle Mart ayında 0 olan vaka sayısı korkunç boyutlara ulaşmıştır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı rakamları gizlemiş ama artık inandırıcılığını kaybettiğini görünce de bir anda 28 bin 351 günlük vaka sayısını açıklamak zorunda kalmıştır. Bizler tüm dünya ülkeleri nasıl yurttaşlarına bilgilendirme yapıyorsa aynı standartta bilgilendirme istiyoruz. Konu insan hayatı ve bu her şeyden önemlidir” ifadelerini kullandı.

  Halil BÜYÜKAYHAN

 

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Acar:, Rakamlar, , gerçeği, yansıtmıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı