Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 11:42 Bu haber 987 kez okundu
 
IV. Murat tekrar sahnede
Antalya Devlet Opera ve Balesi, 2010 yılında kaybettiğimiz Türk operasının büyük ustası, besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş'in "IV. Murat" operasını tekrar sahneleyecek
Kültür Haberi
IV. Murat tekrar sahnede

3 Mayıs 1980 tarihinde, İstanbul'da gerçekleştirilen dünya prömiyerinin ardından yaklaşık 200 temsile yakın kapalı gişe sahnelenen ve Antalyalı sanatseverlerin beğenisi kazanan eserin librettosu Turan Oflazoğlu'na ait. Haldun Özörten'in dekor ve kostüm ile bütünleşen bir reji anlayışı ile sahneye koyduğu "IV. Murat" operasının dekor tasarımı Özgür Usta, kostüm tasarımı Gazal Erten ve ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor. Osmanlı tarihinin fetihler dönemini, sarayın gizemli yaşamını ve henüz on bir yaşındayken Osmanlı Padişahı olan IV. Murat'ın yaşam öyküsünü anlatan eserde Antalya DOB orkestrasını şef Hakan kalkan yönetirken, Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek tarafından çalıştırılıyor. 

 

Besteci Okan Demiriş'in 2016 yılında kaybettiği eşi, Türk Operası'nın efsanevi baş sopranosu Leyla Demiriş'e ithafen bestelediği "IV. Murat" operasında, "Sultan Murat" rolünü Engin Suna, "Kösem Sultan" rolünü Arzu Aydoğdumu, "Sadrazam Topal Recep Paşa" rolünü Ümit Burak Tekinay, "Nef'i" rolünü ise Göksay Yaran canlandıracak. 
 

12 Aralık Perşembe sahnelenecek eserin biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki opera gişelerinin yanı sıra www.biletinial.com internet adresinden de temin edilebilir. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: IV., Murat, tekrar, sahnede,
Yorumlar
Haber Yazılımı