301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
17 Kasım 2020 - Salı 13:38 Bu haber 34 kez okundu
 
Irak ile ihracat birinci sırada
Ekim ayında 1 milyar 81 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden AKİB Koordinatör Başkanı Huriye Yanyılmaz, “En fazla ihracat artışını Nijerya, Belçika ve İsrail ile yakaladık. En fazla ihracatı 110 milyon dolar ile Irak’a yaptık” dedi
Gündem Haberi
Irak ile ihracat  birinci sırada

 Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz İhracatçılar Birlikleri Koordinatör Başkanı Huriye Yamanyılmaz, “Ekim ayında gerçekleşen 17 Milyar 33 milyon dolar ihracatın 1 milyar 81 milyon dolarını AKİB olarak karşıladık” dedi. Yamanyılmaz,  konfeksiyon, mobilya ve gıda sektörlerindeki  ihracat yükseliş ivmesinin sürdüğünü aktararak, “Ekim ayında hazır giyim ve konfeksiyonda yüzde 25, mobilya, kâğıt ve orman ürünlerinde yüzde 20 artış yakaladık. Yaş meyve ve sebze, tekstil ve hammaddeleri ile hububat bakliyat sektörlerinde de ihracat hacmimizi artırmaya devam ettik”  diye bilgi verdi. Yamanyılmaz, ekim ayında en fazla ihracat artışı yakaladıkları ülkelerin Nijerya, Belçika ve İsrail olduğunu; Fransa, İspanya, Birleşik Krallık ve Almanya pazarlarında da geçen yılın aynı dönemine göre başarılı sonuçlar aldıklarını belirtti.

  Irak birinci sırada

  Ekim ayında Türkiye olarak 17 milyar 333 milyon dolar ihracat yapıldığını bilgisini hatırlatan Yamanyılmaz, bu ihracatın yüzde 6,7 sini Akdeniz olarak karşıladıklarını ifade etti. Yamanyılmaz, pandemi döneminde tüm zorluklara rağmen Orta Doğu, Avrupa ve Afrika pazarlarında etkinliklerini sürdürdüklerini ve yeni pazarlar için girişimlerine devam ettiklerini kaydetti. Ekim ayında en fazla ihracatın 110 milyon dolar ile Irak’a yapıldığı bilgisini paylaşan Yamanyılmaz, “  “En fazla ihracat yaptığımız ülkelerde 110 milyon dolar değer ile Irak birinci sırada yer aldı. Bu ülkeyi 53,8 milyon dolar değer ile İsrail, 52,2 milyon dolar değer ile Rusya takip etti. Ekim ayında en fazla ihracat artışı elde ettiğimiz ülkelere baktığımızda ilk sıralarda yüzde 225 artış ve 18,4 milyon dolar değer ile Nijerya, yüzde 90 artış ve 26,4 milyon dolar değer ile Belçika bulunuyor” diye konuştu. 

  Pandeminin gölgesinde ihracat

  Yamanyılmaz, “  İsrail'deki ihracat artışımız ise yüzde 85 oranında gerçekleşti. İhracatımızı artırdığımız diğer ülkeler, yüzde 65 artış ve 16,8 milyon dolar değer ile Fransa, yüzde 48 artış ve 48 milyon dolar değer ile İspanya, yüzde 31 artış ve 21,6 milyon dolar değer ile Birleşik Krallık, yüzde 10 artış ve 43,3 milyon dolar değer ile Almanya oldu” dedi. Bir yandan geleneksel pazarlarda güçlenmeye devam ederken bir yandan da pazar çeşitliliğine yönelik çalışmalarda olduklarını kaydeden Yamanyılmaz, bunun için tüm imkânları seferber ettiklerini kaydetti. Yamanyılmaz, “Covid-19'un yayılımında artış gözlenen Avrupa ülkelerinde uzun süreli karantina tedbirleri gündemde görünüyor. AKİB'in en önemli pazarını oluşturan bu kıtada ihracatın kesintiye uğramaması ve üye firmaların bağlantılarının sürekliliği için de yoğun çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.

  “Kimya sektörü ihracat lideri oldu”

  AKİB'in ihracatında kimya ve demir çelik sektörlerinin lokomotif olduğuna işaret eden Yamanyılmaz, “En fazla ihracatı 287,3 milyon dolar değer ile kimya sektöründe gerçekleştirdik. Bunun ardından 252,6 milyon dolar değer ile demir çelik, 153 milyon dolar ile yaş meyve sebze sektörü geldi. İhracat hacmini en fazla artırdığımız sektörler; yüzde 25 ve 27,7 milyon dolar değer ile hazır giyim ve konfeksiyon ile yüzde 20 artış ve 97,2 milyon dolar değer ile mobilya sektörleri oldu. Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda 113 milyon dolar, tekstilde 85,2 milyon dolar, su ürünleri ve hayvansal gıdada 27,7 milyon dolar dış satıma imza attık” ifadelerini kullandı. AKİB Koordinatör Başkanı Huriye Yamanyılmaz, 2020 yılı Ocak-Ekim döneminde 8,82 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaştıklarını, son 12 aylık dış satım performansının ise 11,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirterek hedeflerinin geçen yıl gerçekleştirilen ihracat rakamını yakalamak hatta geçmek olduğunu sözlerine ekledi.

  Aysu DURSUN

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Irak, ile, ihracat, , birinci, sırada,
Yorumlar
Haber Yazılımı