Haber Detayı
17 Ekim 2019 - Perşembe 10:52 Bu haber 389 kez okundu
 
Interfresh Eursia fuarı açıldı
Türkiye’nin yaş sebze meyve alanında en büyük uluslararası fuarı olan Interfresh Eurasia Yaş Sebze Meyve, Depolama, Paketleme, Ambalaj ve Lojistik Fuarı’nın ikincisi düzenlenen törenle açıldı.
Gündem Haberi
Interfresh Eursia fuarı açıldı

ANFAŞ Expo Center’da düzenlenen fuar açılışına; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, Ankara Ticaret Odası, Mersin Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Akdeniz İhracatçı Birlikleri temsilcileri, Silivri Belediyesi Başkanı Volkan Yılmaz, Letonya Büyükelçisi Peteris Elferts, Kırgızistan Büyükelçisi Kurbanychbek Omuraliev, Makedonya Büyükelçisi Zoran Mucunksa, Bosna-Hersek Büyükelçisi Bakir Sadoviç ve Malta Büyükelçisi Carmel Vassallo katıldı.

TÜRKİYE’NİN DEPOSU

Yaptığı konuşmada, Antalya’nın kadim bir tarım şehri olduğunu ve yaş sebze meyve üretiminde Türkiye’nin deposu görevini üstlendiğini söyleyen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, ''Fuarın ilkini geçen yıl yaptık. Bu yıl ikincisini gerçekleştiriyoruz. Artık her yıl üzerine bir şeyler koyarak bu fuarı büyütmek zorundayız. Şehrimizin de, tarım sektörünün de potansiyeli var. Eksikliklerimizi gidererek bu fuarı büyütmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ASIL SORUN LOJİSTİK

Türkiye önemli bir ihracatçı ülke olmasına rağmen lojistikte ciddi sorunlar yaşandığına değinen Vali Karaloğlu, “Özellikle depolamada, paketleme de ve lojistikte yaş sebze meyve sektörünün ciddi sorunları var. Türkiye’de geçen sene kamuoyunu en çok meşgul eden konu yaş sebze meyve fiyatlarıydı. Kış boyunca salatalık, domates, kabak ve patlıcan fiyatlarını konuştuk. Esas konuşmamız gereken noktası Türkiye’nin şu anda lojistikte yüzde 30’luk kaybı var. Bunu kimse konuşmadı. Fiyatları aşağıya çekecek esas meselenin lojistikteki nakliyedeki yüzde 30’luk kaybımızdı. Bu kaybı yüzde 10-15’lere çekseydik zaten yaş sebze meyve fiyatlarımız bu oranda aşağıya gelecekti. Herkes kabzımalı, aracıyı konuştu. Yeni çözümler üretmemiz gerekiyor” dedi.

ORTADOĞU ELEŞTİRİSİ

Antalya’nın her yıl 6,5 milyon ton yaş sebze meyve ürettiğini belirten Karaloğlu,  Türkiye'nin yaş meyve sebze üretiminde dünyada bazı ürünlerde lider olduğunu ifade etti. Karaloğlu, ''Orta Doğu pazarında yaş sebze meyve ihracatında olmamız lazım. Brezilya ta Amerika'dan yaş meyve sebze üretip Ortadoğu pazarında bulunuyor. Türkiye olarak Ortadoğu'ya lojistik olarak çok yakınız ama yaş meyve sebze ihracatında Ortadoğu pazarında yokuz. Bunu irdelememiz lazım'' diye konuştu.

TROPİKAL ÜRETİMDE BÜYÜME

Antalya’nın son dönemlerde tropik meyve üretiminde de öncülük yaptığını anlatan Karaloğlu, muz üretiminde Manavgat'ın önemli gelişme gösterdiğini söyledi. Karaloğlu, “Muz üretiminde Türkiye’nin 800 bin ton ihtiyacı var. Bunun 500 bin tonunu Mersin-Antalya sahil bandında üretiyoruz. Kalan 300 bin tonu ise ithal ediyoruz. Şuanda özellikle Manavgat bölgesinde muz seraları bugünkü trendde devam ederse önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde Türkiye muz ihtiyacının tamamını karşıladığı gibi muz ihraç eden bir ülke konumuna da gelebilir. Şu anda sadece Manavgat’ta 5 bin 500 dönüm muz seramız var. Bu 2 sene önce 2 bin dönümdü. 2 sene de neredeyse yüzde 120 büyüdü. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde sadece Manavgat’taki sera miktarımız 20-25 bin dönümü bulacak. Bu da Türkiye’nin muz ihtiyacının büyük çoğunluğunu Antalyalı üreticilerimizin sağlayacağını gösteriyor” ifadelerine yer verdi. Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Interfresh, Eursia, fuarı, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı