301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 15:35 Bu haber 1671 kez okundu
 
Iltar’dan EBA TV’ye sert tepki: Gerici eğitimin ekrana yansımış hali
Öğrencilere uzaktan eğitim imkânı sunan EBA TV’nin ilk gününde dini motiflere sıkça yer vermesinin ve Adnan Menderes’in idamını açık bir şekilde öğrencilere izlettirmesinin skandal olduğunu söyleyen Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “EBA TV gerici eğitimin ekrana yansımış halidir” dedi
Eğitim Haberi
Iltar’dan EBA TV’ye sert tepki: Gerici eğitimin ekrana yansımış hali

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 23 Mart Pazartesi günü itibarıyla Türkiye’deki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri uzaktan eğitim sistemine geçiş yaptı. TRT EBA TV üzerinden yapılan yayınlar ilk gününde skandalları da beraberinde getirdi. Ders aralarının ilahilerle doldurulmasına ve bir belgeselde Adnan Menderes’in idamının açık bir şekilde öğrencilere izletilmesine pek çok kesimden tepki gecikmezken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk görüntülerin gözden kaçtığını, kendisinin de onaylamadığını söyledi. 

 

Uzaktan eğitim sistemiyle ve skandal görüntülerle ilgili açıklamada bulunarak tepkisini dile getiren Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Birçok dünya ülkesi gibi Türkiye de korona virüs ile mücadele etmekte ve bilindiği gibi bu salgının en çok zarar verdiği alanların başında eğitim gelmektedir. Salgın nedeniyle ara verilen eğitim, pazartesiden itibaren uzaktan, internet ve TV aracılığıyla devam etmeye başlamıştır. Ne var ki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un çağrısıyla okula gider gibi hazırlanıp TRT EBA (Eğitim Bilişim Ağı) TV'nin başına geçen öğrenciler ve aileleri şok yaşamışlardır. EBA TV'nin, AKP tarafından giderek gericileştirilen eğitimin, ekran bulmuş hali olduğu ayyuka çıkmıştır” diye konuştu. 

 

 

EBA TV’nin biçimsel olarak çağdaş eğitimden uzak içerik olarak da iktidarı memnun etme yayınından ibaret olduğunu söyleyen Iltar, eğitimin ilk günündeki skandalları şu şekilde sıraladı: 
“EBA TV, Ders aralarında, bir eğitim kanalından çok ‘çocuklar için kuran kursu’ yayınına dönüşmüştür. İlahiler ve cami videolarıyla doldurulan ders araları, eğitimden ve pedagojiden uzaklığın göstergesi olmuştur.
EBA'da kütüphane kısmındaki ‘eğlence ve oyun’ bölümünde ‘Yusuf'un Dünyası’ içeriğinin, 1. bölümden 26. bölüme kadar tamamen dini içerikle hazırlandığı görülmüştür. Zaten yayın yapan ekranda TRT Diyanet logosunun görünüyor olması, başlı başına bir skandal olmuştur. Buradaki hikayelerde annelerin hep türbanlı, dedelerin hep sakallı ve tespihli, her odada muhakkak bir seccade bulunması gibi ayrıntılar, niyetin eğitimle ya da çocukların teneffüs saatlerini güzel geçirmesiyle hiç alakası olmadığını göstermektedir” 

 

 

Adnan Menderes’in idamının öğrencilere izlettirilmesini skandal olarak değerlendiren Iltar, “Ortaokul öğrencileri için verilecek yayından 5 dakika önce koyulan içerik skandallara tüy dikmiştir. Bilimi, aklın yolunu, hayatı öğrenmek için ekran başına geçen çocuklar, Adnan Menderes'in idamını ‘belgesel’ adı altında izlemek zorunda kalmıştır. Belgeselde Menderes'in idamının ‘sehpaya atılan tekme’ye kadar ince ince tariflenmesi ise 10 dakikada pedagojinin tüm kurallarının nasıl çiğnenebileceğini göstermiştir” diye konuştu. 

 

Görüntülerin ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yapmış olduğu “Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam. O görüntüleri onaylamıyorum” açıklamasına da cevap veren Iltar, “Bu rezaletin anlaşılabilir bir tarafı bulunmamaktadır” dedi.

 

Lise öğrencileri için yapılan yayınlardaki yanlışlıklara da değinen Iltar, “Lise öğrencileri için yapılan yayınlardan bazılarında kavramların da yanlış, çarpıtılarak öğretildiği görülmüştür. Örneğin, materyalizm kavramı, ‘Günümüzde siyasi, sosyal, ekonomik ve benzeri alanda etkisini gösterir. Pahalı ev, lüks araba, yüksek makam, hayattaki başarıların göstergeleri olmaktadır’ gibi saçma bir biçimde öğretilmiştir. İşin ilginç tarafı bu öğreti doğru kabul edilirse, yayın aralarında logosu görünen, bütçesinin devliği ve makam araçlarının lükslüğüyle bilinen Diyanet'in materyalist olduğu sonucuna varılabilmektedir” şeklinde konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Iltar’dan, EBA, TV’ye, sert, tepki:, Gerici, eğitimin, ekrana, yansımış, hali,
Yorumlar
Haber Yazılımı