301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 16:31 Bu haber 482 kez okundu
 
537 projeye 20 milyar TL yatırım
İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında konuşan Vali Münir Karaloğlu, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde devam etmekte olan 537 projenin yatırım bedelinin 20 milyar 229 milyon TL olduğunu aktardı. Parasal gerçekleşmedeki il ortalamasının yüzde 68,9 olduğunu belirten Karaloğlu, yıl sonuna kadar bu rakamların yüzde 90’lara taşınması gerektiğini söyledi
Gündem Haberi
537 projeye 20 milyar TL yatırım

2019 yılı 4’üncü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Münir Karaloğlu başkanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında gerçekleştirildi. Vali Karaloğlu’nun yatırım harcamaları hakkında bilgi verdiği toplantıda İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü, ASAT Genel Müdürlüğü ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü sunumlarını gerçekleştirdi.

 

YIL SONUNA KADAR YATIRIMA DEVAM

 

2019 yılının ülke genelinde ekonomik sorunların çözüme kavuşturulmaya çalışıldığı bir yıl olmasına rağmen Antalya’da yatırımların hız kesmeden devam ettiğini belirten Karaloğlu, “İnşaat sezonunun hızlandığı bir döneme girdik. Bunun için yıl sonuna kadar Antalya’da yatırım yapmaya devam edeceğiz. Şu an kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde devam eden 537 proje mevcut. Bu projelerin toplam yatırım bedeli 20 milyar 229 milyon TL. Önceki yıllarda yapılan harcama 5 milyar 294 milyon TL. 2019 yılı ödeneği 4 milyar 25 milyon TL. Şu ana kadar yapılan harcama da 2 milyar 771 milyon TL. Parasal gerçekleşmedeki il ortalamamız ise yüzde 68,9’dur. Daha önümüzde 2 buçuk ay var. Bu süreci verimli kullanarak bu rakamları mutlaka yüzde 90’lara taşımamız lazım” dedi.

 

BELEDİYELER GERİDE KALDI

 

Genel ve özel bütçeli kuruluşlarda bu rakamın yüzde 77,5; belediye ve mahalli idarelerde yüzde 59,7 olduğunu söyleyen Karaloğlu belediyelerin bu konuda biraz daha aktif olmaları gerektiğini ifade etti.

 

ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ İLK SIRADA

 

Gerçekleştirilen yatırımlarda ulaştırma sektörünün ilk sırada yer aldığını aktaran Karaloğlu, “Kamu yatırımlarında aslan payını ulaştırma sektörü almış durumda” diye konuştu. 

 

SIFIR ATIK UYARISI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan sıfır atık projesine de değinen Karaloğlu, “Sıfır atık meselesi bir çevre meselesidir. Bütün atıkları geri dönüştürülebilir olarak görüyoruz. Atık üretiyorsan ürettiğin atığı geri kazanacaksın. Sonraki nesillere bir çöp problemi bırakmayacaksın. Valilik olarak 2 kere belediyelerimiz ile kamu kurum ve kuruluşlarımızı uyardık. Ama hala bu konuda hareket etmeyen özellikle belediyelerimiz var” diyerek uyarılarda bulundu.

 

"İLYAS" TANITILDI

 

İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Erdoğdu Öksüz yaptığı sunumda il düzeyinde yürütülen kamu yatırımlarının elektronik ortamda takibinin sağlandığı İl Yatırım Takip Sistemi’ni (İLYAS)tanıttı. Sistemin ilk etapta pilot iller olarak Aksaray ve Trabzon Valiliğinde uygulanmaya başlandığını, sonra da 81 ilde kullanıma açıldığını söyleyen Erdoğdu, “Kamu yatırımlarının yerel ve merkezi düzeyde aktif olarak izlenmesi, analiz edilmesi ve geleceğe yönelik yatırım katkı sistemi İLYAS gerçekleştirilmiş bugünden itibaren de uygulamaya konulmuştur” dedi.

 

ASAT İLE MUHTARLAR ARASINDA WHATSAPP GRUBU

 

Vatandaş ile WhatsApp üzerinden 24 saat boyunca bağlantı kurabildiklerini aktaran ASAT Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, “Tüm ilçelerimizde muhtarların içerisinde bulunduğu WhatsApp grubumuz var. Her Türlü Muhtarımız 24 saat boyunca şikâyetini ulaştırdığı anda cevap bulup programa alınıyor” diye konuştu. Belek arıtma su tesisleri projesi hakkında da bilgi veren Yıldız, “Belek 1 ve Belek 2 arıtma tesislerindeki fazla suların Serik’teki yeni yaptığımız mevcut arıtma tesisine aktarılmasında herhangi bölgesel bir sıkıntı yok. Bu tesis yapıldıktan sonra Belek 1, Belek 2 ve Boğazkent arıtma tesisleri tamamen iptal olacak. Tek bir arıtma tesisiyle modern bir yapıya kavuşulmuş olunacak ve bu sular tarımsal sulamada kullanılabilecek düzeyde olacak” şeklinde konuştu.

 

“TURİSTİ KALKAN YAPMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

 

Yıldız, Kemer’de bulunan iki büyük otelin su borçlarını ödemediği için sularının ASAT tarafından kesilmesine rağmen kaçak kuyudan su kullanmaya devam ettiklerini ve haklarında 30 Ekim’de kapatılma kararı çıkartıldığını kaydetti. Buna karşın konuşan Karaloğlu, “Bunlar kötü niyetli davranışlar. Bu oteli takip edeceğiz. Eğer borçlarını ödemediyse gelecek sene bu otel açılmayacak. Turisti kalkan yaparak piyasayı ve kurumları dolandırmaya devam edemeyecekler. ‘Otelde müşteri var her şeyi yapabilirim’, ‘Turiste zarar vermemek için bir şey yapamazlar’ gibi bir anlayış var. Bunların sayısı Antalya’da çok değil ama bu çürük elmaları ayıklamamız lazım” diye konuştu.

 

MİLLİ PARK ZENGİNİ ANTALYA

 

Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Rıza Kamil ise “Antalya’da 5 Milli Park, 4 Tabiat Parkı, 10 Tabiat Anıtı, 3 Tabiat Koruma Alanı, 8 Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 1 Alageyik Üretim Merkezi, 1 Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan, 9 Deniz Kaplumbağası Yuvalama Kumsalı ve 46 Avlak bulunmaktadır. Türkiye’de 45 Milli Park’ın 5 tanesi Antalya’da bulunmaktadır. Dolayısıyla yaklaşık 50-60 ilin potansiyeli sadece Antalya’da yer alıyor. Türkiye’de 30 tane Tabiat Koruma Alanımız var. Bunların 3’ü Antalya’da bulunuyor. Yine aynı şekilde 21 tane Deniz Kaplumbağası Yuvalama Alanı’nın 9’u Antalya’da. Bu verilere baktığımız zaman Antalya’nın Türkiye’deki il bazında önemli bir konuma sahip olduğu açık bir şekilde ortadadır” şeklinde konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: 537, projeye, 20, milyar, TL, yatırım,
Yorumlar
Haber Yazılımı