Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Aralık 2019 - Cuma 17:57 Bu haber 469 kez okundu
 
2020’de tuzak bitsin!
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, 2020’de ekonomiyi orta gelir tuzağından çıkaracak yapısal reformların ve teknoloji yatırımlarının yapılması gerektiğini söyledi. Çetin, “Girdi maliyetlerinin düşürülmesi, SGK prim yükünün azaltılması, kamuda tasarruf ve güven artırıcı önlemler alınması gibi konularda halen ilerleme bekliyoruz” dedi
Gündem Haberi
2020’de tuzak bitsin!

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 2019 yılının son meclis toplantısını dün gerçekleştirdi. ATSO hizmet binası meclis salonunda gerçekleşen toplantıya ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, yönetim kurulu ve meclis üyeleri katıldı. Toplantıda 2019 yılı değerlendirilirken, 2020 yılının sosyo-ekonomik açıdan nasıl geçeceği konuşuldu. Meclisin onayıyla ATSO'nun 2020 yılı bütçesi, 40 milyon 645 bin TL olarak belirlendi.

 

EKONOMİDE YENİ YIL BEKLENTİLERİ

 

Türkiye ekonomisinin 2019 yılına serbest düşüşle başladığını belirten Başkan Çetin, “Çok kötümser beklentiler vardı, neyse ki, son aylarda dipten dönüş sinyalleri başladı. Gelecek yıl baz etkisiyle yüzde 4 civarı bir büyümeye çıkılması mümkündür. Ekonomide halen stok birikimi ve atıl kapasite olduğu için enflasyon yüzde 10 düzeyinde kalabilir. Maalesef işsizlik için çok iyimser olamıyoruz, işsizlik yüksek kalacaktır. Dövizdeki durum Merkez Bankası’na çok bağlıdır. Şu ana kadar TL’ye güven tam olarak sağlanamamıştır, döviz mevduatlarında azalma yoktur. Eğer Merkez Bankası faizi enflasyonun altına çekmeye çalışmazsa, ithalat hızlı artmazsa enflasyona paralel bir kur artışı görebiliriz” dedi. Çetin, “Elbette asıl meselemiz yüzde 4-5 büyüme değildir, çünkü geçen yıldan itibaren düşüş yaşandığı için baz etkisiyle büyüyeceğiz. Asıl mesele ekonomiyi orta gelir tuzağından çıkaracak yapısal reformlar ve teknoloji yatırımlarının yapılmasıdır. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi, SGK prim yükünün azaltılması, kamuda tasarruf ve güven artırıcı önlemler alınması gibi konularda halen ilerleme bekliyoruz” diye konuştu.

 

ANTALYA’NIN DURUMU TÜRKİYE’DEN İYİ

 

Antalya ekonomisinin Türkiye ortalamasından daha iyi olduğunu kaydeden Çetin, “Eylül itibarıyla bir yılda SGK'lı çalışan sayısı Türkiye'de yüzde 2.5 düşmüştür. Antalya'da yüzde 4.7 artış var. Kayıtlı istihdamın arttığı iller, Yalova, Batman, Şırnak, Siirt, Muğla, Muş, Nevşehir, Mardin, Hakkâri gibi az sayıda ilden oluşmaktadır. Büyük iller arasında yalnızca Antalya'da artış vardır. Antalya ekonomisinde 2019 yılının en önemli başarısı turizmde 16 milyonun üzerinde bir yabancı ziyaretçi sayısıyla kırılan rekordur. 2020 yılında turizmde Rusya pazarındaki büyüme devam edecektir. Almanya pazarında son dönemde rezervasyonlar durgundur. Gelecek yıl 2019'daki gibi bir büyüme bekleyemeyiz, yine de olumlu gelişmenin devam etmesini ümit ediyoruz. Turizm sayesinde Antalya Türkiye ortalamasının üzerinde büyümektedir” ifadelerine yer verdi.

 

ZİNCİR MARKETLER İSYAN ETTİRDİ

 

Yıllardır perakende ticarete bir disiplin ve planlama gelmesini talep ettiklerini hatırlatan Çetin, “Maalesef ticaret sektörü 4-5 zincir marketin tekeline kaldı. Ülkemizde 4 zincir marketin şube sayısı 27 bine yaklaştı. Dört yılda 18 binden 27 bine geldiler.Bir zincir market şubesi yaklaşık 25 dükkan ve işyerinin işini yapmaktadır.İlin ve bölgenin yerli ürünleri bu zincirlere girememektedir.  Normalde çok sayıda küçük işletmeye giden gelir birkaç şirkete gitmektedir. Bu ticaretin kente de çok faydası olmamaktadır. Yıllardır konuşuyoruz, ama kent ticaret planlaması konusunda adım atılmadı, şimdi bir kanun taslağı olduğu konuşuluyor. Burada belediyelerin de çok sorumluluğu olduğunu söylüyoruz. Belediyelerimiz de her apartman altını ticari alan yapmaktan ve her gelene ruhsat vermekten vazgeçmelidir. Kentin ve mahalleninbir ticaret planı olmalıdır” dedi.

 

KÜÇÜK İŞLETMELERDE GELİŞİM ŞART

 

Bütün suçu ekonomiye, AVM'lere ve büyük marketlere atmamak gerektiğini vurgulayan Çetin, “Bu yıl Türkiye'de toplam perakende cirosu yüzde 14, kredi kartıyla alışveriş cirosu yüzde 17 arttı, yani ortalama enflasyonun üzerine çıkamadı. Buna rağmen bazı zincir mağazalar kampanyalarla ve ucuz ürünlerle cirolarını yüzde 30'lar düzeyinde artırdılar. Markalar Efsane Cuma gibi kampanyalarla cirolarını artırabildiler. Dolayısıyla küçük işletmeler de çağdaş yönetim ve pazarlama tekniklerini kullanmalıdır. Devamlı olarak söylüyoruz, küçük işletmenin büyük işletmeler karşısında tek şansı farklı üründe markalaşmak, uzmanlaşmaktır. Artık e-ticaret ve dijital veri ekonomisi çağındayız. İşletmelerimiz bu konularda ilerleme sağlamalıdır. Bu konuları önce komitelerimizde ele almalıyız, sonra üyemize anlatmalıyız” diye kaydetti.

 

KADIN CİNAYETLERİ KABUL EDİLEMEZ

 

2019 yılında yaşanan kadın cinayetlerine de değinen Başkan Çetin, yılda 400’den fazla kadın cinayetinin kabul edilir bir durum olmadığının altını çizdi. Avrupa’ya göre ülkemizde 3-4 kat daha fazla kadın cinayeti işlendiğini kaydeden Çetin, “Bu konuda birçok önlem alınmıştır, ama daha ileri önlemlere ihtiyaç olduğu ortadadır. Kadın cinayetleri sadece güvenlik ve ceza meselesi değildir, kadına bakışın değişmesi için daha fazla çaba harcanmalıdır. Finlandiya’da 5 partili koalisyon hükümeti kuruldu,  5 partiden her birinin lideri bir kadın. Başbakan da 34 yaşında bir kadın. Hükümette 19 bakandan 12’si kadın. Finlandiya eğitim sisteminde dünyanın en ileri ülkeleri arasında. Bir ülkede sistem iyi olursa, kurumlar düzgün işlerse 34 yaşında başbakanlar da çıkabilmektedir” şeklinde konuştu.

 

TEKNOLOJİ LABORATUVARI MÜJDESİ

 

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğinde önemli bir eğitim projesi başlattıklarına dikkat çeken Çetin, “Proje kapsamında Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde CNC Simülasyonu, 3D Yazıcı, Bilgisayar Laboratuvarı kurulacağını söyledi. Sonraki aşamada öğretmenlere ve öğrencilere CNC Simülasyon, 3D Robotik Kodlama ve Arduino eğitimi gerçekleştirileceğini aktaran Çetin, “Böylece Antalya 4.0 projemiz kapsamında İnovasyon odaklı çalışmalarımızla, mesleki ve teknik eğitime destek çalışmalarımızı birleştirmiş olduk. BAKA yönetimine, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü'ne, projeye emek veren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

 

ANTALYA VE TÜRKİYE KAZANÇLI ÇIKAR

 

2019 yılında "ATSO-SİAD'lar İşbirliği Platformu", "Yerel Yönetimler Zirvesi" gibi etkinlikler geliştirdiklerini anlatan Çetin, bu işbirliğini 2020 yılında ortak projelerle daha ileri noktalara taşıyacaklarını belirtti. Çetin, sözlerini şu şekilde noktaladı; “SİAD'larla birlikte üzerinde çalıştığımız bir proje Antalya Ekonomi Forumu organizasyonuydu. Küresel çapta dünya liderlerinin ve küresel şirketlerin katılacağı bir forumu Antalya'ya kazandırmayı düşünmüştük. Bu konuda YÖRSİAD ve ANTGİAD'dan arkadaşlarla bir hazırlık başlatmıştık. Şimdi Dış İşleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu projesini başlattılar. Bu da bizim projemize yakın bir projedir. Antalya böyle bir küresel foruma ev sahipliği yaparsa hem Antalya hem Türkiye markası bundan kazanç sağlayacaktır. Önümüzdeki yıl bu konuda ilerleme göreceğimizi ümit ediyorum.”

 

Hazel Berkalp Altaş

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: 2020’de, tuzak, bitsin!,
Yorumlar
Haber Yazılımı