301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Temmuz 2019 - Pazar 11:23 Bu haber 236 kez okundu
 
2 haftada 2 bin 500 imza
Antalya Tanıtım Vakfı’nın, yurt dışına çıkartılan tarihi eserlerimizi topraklarımıza geri getirmek için sosyal medya platformu change.org’da 1 milyon hedefiyle başlattığı kampanya ikinci haftada 2 bin 500 imza toplayabildi.
Gündem Haberi
2 haftada 2 bin 500 imza

ATAV’ın Fraport TAV Airport sponsorluğuyla ve Vali Münir Karaloğlu’nun destekleriyle oluşturduğu imza kampanyası henüz hak ettiği değerin karşılığını bulamadı. Birçok iş insanının ve ilçe belediyelerinin destek verdiği kampanyaya 2 haftada sadece 2 bin 500 imza geldi. Hedefin 1 milyon imza olarak belirlendiği kampanya gördüğü talep ile tarihe duyulan ilgiyi gözler önüne serdi. ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, ilk 10 günde toplanan 500 imza için, “Antalya bu kadar mı yahu! Vay halimize” ifadelerini kullanmıştı.

 

8 ESER İÇİN KOLLAR SIVANDI

“Eserler ait olduğu yerde güzeldir” adlı kampanya ile bir zamanlar çeşitli yöntemlerle yurt dışına çıkartılmış olan 8 tarihi eserin ülke topraklarına geri getirilmesi amaçlanırken Vali Karaloğlu da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada change.org üzerinden toplanacak olan imzalar ile UNESCO’ya başvurulacağını ifade etmişti. Yurt dışında bulunan 8 eser ise şu şekilde; Nereidler Anıtı, Harpy Anıtı, Payava Lahti, Ksanthos F, G, H Anıtı, Trysa Heroonu, Myra Kaya Mezarlarından bir çocuk kabartması, Perge’den bir Thyke Heykel, Sion Definesi.

Bir yıl sürecek olan “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” imza kampanyası sonunda toplanan imzalar eserlerin geri iade edilmesi üzerine UNESCO’ya iletilecek. Aynı zamanda proje kapsamında Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne yurt dışında sergilenmekte olan eserlerin fotoğraflarından oluşan bilgilendirme panoları ve Nereidler Anıtı’nın replikası yerleştirildi. 

Geçtiğimiz dönemlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleriyle; Elmalı Definesi, Yorgun Herakles, Herakles Lahdi ve Yüzyılın Definesi Elmalı Sikkeleri topraklarımıza geri kazandırılarak Antalya Müzesi’ndeki yerini almıştı.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: 2, haftada, 2, bin, 500, imza,
Yorumlar
Haber Yazılımı