Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 14:24 Bu haber 1043 kez okundu
 
19 Mayıs kutlamaları için stadyum engeli kaldırıldı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012 yılında yayınlanan Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği Danıştay engeline takıldı. Ankara dışındaki illerde stadyumlarda gerçekleştirilen gösterileri fiilen sonlandıran yönetmeliğin iptali Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından onandı. Bu karar doğrultusunda, 7 yıl sonra 19 Mayıs törenleri stadyumlarda kutlanabilecek
Gündem Haberi
19 Mayıs kutlamaları için stadyum engeli kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 7 yıl önce, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın başkent dışında sadece okullar ve öğrenciler ile kutlanmasına ilişkin genelge yayınlanmıştı. 2016 yılında Danıştay 10. Dairesi 19 Mayıs törenlerinin Ankara dışında il ve ilçelerde öğrencilerin de katıldığı stadyumlardaki gösterilerin fiilen sonlandırılmasını öngören yönetmeliği iptal etmişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, dairenin bu kararını onadı. Danıştay’ın bu kararı ile 2012 yılı öncesinde olduğu gibi 19 Mayıs törenleri stadyumlarda öğrencilerin hazırladığı tören gösterileri ile kutlanabilecek.

 

KİTLESEL KUTLAMALARA BAŞLANMALIDIR

 

Danıştay’ın kararını değerlendiren Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, “MEB, 2012 yılındaki yönetmelik değişikliği ile fiili bir şekilde 29 Ekim, 19 Mayıs ve 23 Nisan’daki kutlamalara engel getirerek kısıtlamıştı. Hatta kurumların çelenk koymasına da engel getirmişti. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi olmak üzere bu yönetmelik ile ilgili davalar açmıştık ve bizden sonra da bir sürü kurumun aynı konuyla ilgili dava açmış olması bizi mutlu etmişti. Gelinen bu aşamadan sonra başta MEB olmak üzere tüm yetkili kurumlar ve iktidar eğer gerçekten samimi ise ve hukukun üstünlüğü de söz konusuysa gençlerimiz, çocuklarımız tüm halkımızla birlikte kitlesel bayram kutlamalarına tekrar başlamalıdır” diye konuştu.

 

 

“ATATÜRK’Ü SAHİPLENMEYİ ÖĞRETMELİYİZ”

 

Türk milletinin en temel anayasal hakkı olan bayram kutlama hakkının tekrar halka verilmesi gerektiğini vurgulayan Daş, “Türkiye nüfusunun yüzde 50’sinin 30 yaşın altında olduğunu düşünürsek Cumhuriyetin geleceği olan bu gençlerin tarihini ve kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sahiplenmesi öğretilmek zorundadır. Anayasanın başlangıç hükümleri bunu söyler” dedi.

 

“YÖNETMELİK YÜZÜNDEN HAPİS CEZASI İLE YARGILANDIK”

 

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak en başından itibaren yönetmelik değişikliğinin anayasaya aykırı olduğunu ifade ettiklerini belirten Daş, “Siyasal iktidar fiili olarak bunu sürdürdü ve bugüne kadar geldik. Bu yönetmelikten dolayı 2015 yılında Antalya’da biz de dâhil olmak üzere 5 kurum, çelenk koyma hakkımızı kullandığımız için hapis cezası ile yargılandık. Dolayısıyla MEB’in Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği kaldırılmalıdır. Bu doğrultuda alınmış olan karar bir nebze de olsa bizim doğru bakış açısına sahip olduğumuzu ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

 

 

“BU TÜR UYGULAMALAR KALDIRILMALI”

 

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kamu yararına çalışan bir dernek olduğunun altını çizen Daş, “Ulusal bayramlar festival değildir adı üzerinde bayramdır. Geçmişin ile geleceğini bağlayan en temel zincir halkasıdır. Eğer sen bu ulusal bayramı söker çıkartırsan geçmişinle bağın kopacağı için geleceğini inşa etme şansın olmaz. Geleceğini inşa edemeyen ülkelerin durumu ortadadır. Bu yönetmeliklerin ve uygulamaların sonunda her gün Türkiye’nin dört bir yanında Atatürk’e hakaret eden öğretmenler ve idareciler söz konusu. Bu rezilliklerin yaşanmasının en temel sorunları bu tür fiili uygulamalardır. Bu uygulamaların kalkmasını talep ediyoruz” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

 

 

“TÜRK MİLLETİ BAYRAMIN İÇİNE SOKULMALI”

 

Tören kutlamalarının stadyumlarda yapılmamasına gerekçe olarak okullarda eğitimin aksadığı görüşünün dile getirildiğini aktaran Daş, “Bu bir kitlesel kutlamadır. Stadyumlar, bütün öğretmenlerin, öğrencilerin, okulların bir arada olabildiği yerdir. Bu şekilde başka bir yer yok. Futbol maçlarına 100 bin kişi gidiyor, ulusal bayrama da o kadar kişi gitsin. Bundan niye gocunuluyor? Ayrıca öğrencilerin eğitimi de aksamaz. Ben de bir beden eğitimi öğretmeniyim. Uzun yıllar bayramlarda görev yaptım. 3-4’ü geçmeyen prova ile eğitimi aksatmadan çalışmalar yapılır, içeriği doldurulur. Şekli değil özü önemlidir. Türk milletinin bayramın içine sokulması gerekir. MEB ve iktidar bir an önce bu uygulamaya geçmelidir. Atatürk ve gençlerin buluşmasını engellemeye kalkmak geleceğimizi karartmak demektir” şeklinde konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: 19, Mayıs, kutlamaları, için, stadyum, engeli, kaldırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı