301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 15:14 Bu haber 503 kez okundu
 
12 Eylül’de ülküdaşlarını andılar
MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında yargılanan ve ceza alanların oluşturduğu Antalya Taşmedreseli Ülkücüler, 12 Eylül 1980 darbesinin 39. yılında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi
Gündem Haberi
12 Eylül’de ülküdaşlarını andılar

Antalya Taşmedreseli Ülkücüler, 12 Eylül 1980 darbesinin 39. yılında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında yargılanan ve ceza alanların oluşturduğu Taşmedreseliler ve Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Antalya İl Başkanı Yavuz Çağlar katıldı.  Antalya Taşmedreseli Ülkücüler Başkanı Zeki Tunç yaptığı açıklamada, 12 Eylül 1980 darbesinin Türk demokrasisi ve Ülkücüler için kara bir gün olduğu vurgulandı. Ülkücü şehitlerin anıldığı toplantıda taşmedreseliler tek tek söz alarak duygularını paylaştı.

 

“BİRÇOK KİŞİ MAĞDUR EDİLDİ”

12 Eylül’ü, kendini demokrasinin ve devlet yönetiminin yerine koyan bir gurup cuntacının darbe yaptığı gün olarak tanımlayan Tunç, “Dönemin genelkurmay başkanlığı görevini yürüten Kenan Evren ve beraberinde emir komuta kademesinde bir gurup generalin darbeyi meşrulaştırmak için ülkenin asayişi ile ilgili konulara nasıl seyirci kaldığı hepimizin hafızalarındadır. Aynı cuntacılar bu süreci gerekçe göstererek ülke yönetimine cebren el koymuşlardır. Darbe sonrası bu adaletsiz, hukuksuz süreçte ; 650 bin kişi gözaltına alınmış,1 milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 210 bin dava açılmış, 230 bin kişi sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanmış, 7 bin 245 memur hakkında işlem yapılmış, 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarılmış kısacası cunta kontrolündeki yargı marifeti ile birçok insanımız mağdur ve mahkum edilmişlerdir” dedi.

 

“ÜLKÜDAŞLARIMIZA CEZA VERİLDİ”

Bu süreçte ülkücülerinde zarar gördüğünü anlatan Tunç, “Siyasi teşkilatımız olan Milliyetçi Hareket Partisi kapatıldı. Gençlik teşkilatımız olan Ülkü Yolu Derneğimizin kapısına kilit vuruldu. Milliyetçi Ülkücü görüşe sahip tüm sendika ve sivil toplum kuruluşları lağvedildi. Başta Başbuğ Alpaslan Türkeş olmak üzere bu kuruluşlarda görev yapan ülküdaşlarımızın tamamı gözaltına alındı ve tutuklandı. Tüm bu yargılama süreci MHP ve ülkücü kuruluşlar davası adı altında birleştirilerek, haktan hukuktan uzak tamamen cuntacı generallerin güdümündeki yargıçlar tarafından yargılanıp idam dahil ülküdaşlarımız cezalara çarptırıldı” şeklinde konuştu.

 

“YOLLARI YOLUMUZDUR”

12 Eylül darbesinde idam edilen ülküleri asla unutmayacaklarını belirten Tunç, “Herkes bilmelidir ki bu dava şehitlerimiz, bölünmeye çanak tutanlara ve milli değerlerimize kem gözle bakanlara haddini bildirdiler. Ellerini semaya açarak, sefayı dışlayarak erken yaşlarda Hakk’a yürüdüler. Yolları yolumuz, anıları rehberimizdir. Hedefleri sabırla adımladığımız ve mutlaka varacağımız nurlu ufuktur” dedi.

Başkan Tunç, basın açıklamasını darbe sürecinde idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu’nun ailesine yazdığı mektubu okuyarak sonlandırdı.

Hazel Berkalp

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: 12, Eylül’de, ülküdaşlarını, andılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı