301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
27 Kasım 2020 - Cuma 13:06 Bu haber 31 kez okundu
 
12 bin çamın kesimi şimdilik durduruldu
Kemer’in Beycik mahallesinde 20 hektarlık orman alanının kesim işini alan özel şirketin iş makinelerini Beycikliler durdurdu. Beycik Muhtarı Arif Namdar, “Bu ormanları kesmek köyümüzü sel basması riski doğuruyor” dedi
Yaşam Haberi
12 bin çamın kesimi  şimdilik durduruldu

  Kemer’in Beycik Mahallesi’nde 20 hektarlık ormanlık alanın kesimi şimdilik durduruldu. Mahallenin üst kesimlerinde 12 bin ağacın kesilmesi için iş makinelerinin gelmesi yöre sakinleri ile çevrecileri harekete geçirdi. Kamu kurumlarına yapılan başvurular sayesinde ağaç kesimine geçici bir süre için ara verilirken, derelerin bulunduğu bölgede yapılacak kesimlerin Beycik Köyü’nü sel sularının basması riski oluştuğu ifade edildi. A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz, Beycik Muhtarı Arif Namdar ile kesim yapılacak bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Muhtar Arif Namdar yaptığı açıklamada, bölgenin coğrafi olarak çok hassas bir yapıya sahip olduğunu ve binlerce ağaç kesimiyle ciddi risklerin ortaya çıkacağını söyledi.

  “Sel tehlikesi var”

  Bölgenin hassas bir mevki olduğunu Kaymakama ve Orman Bölge Müdürlüğüne anlattıklarını kaydeden Muhtar Namdar, “Buranın Akdere ve İnderesi noktasının başlangıcı olduğunu söyledik. Bunu verdiğimiz dilekçede de dile getirdik. Bu dere yatakları zaman zaman yer değiştirmektedir. Bu dere yatakları köyümüzün üstünde olup, yamaçlardadır. Bu bölgenin yüzde ellisi, dere yatağının dolgu malzemesinden oluşmaktadır. Bu bölgenin durumunu Orman Bölge Müdürlüğümüzün yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. Çünkü biz devletimizin kurumlarıyla iyi geçinmek istiyoruz. Bu konuda hiçbir tereddüdümüz yok. Sadece tereddüdümüz son yıllarda yağışların az oluşu ve bu bölgenin dolgu malzemesi oluşu nedeniyle çimlenme konusunda ileride bir sıkıntı olacağını düşünüyoruz. Bu bölgenin yeniden değerlendirilmesini istiyoruz ve köylüler bu konuda çok duyarlı. Bu nedenle sizlerden beklentimiz budur. Bu dağlar Torosların Tahtalı dağları. Bu dereler bu dağlarda oluşuyor bin yıllardır. Bu dereler yeni değil ve çok büyük. Bu dereler zaman zaman görüyorsunuz yer de değiştiriyor. Bu dere son yıllarda köye doğru evrildi ve sel sularını taşıyor. Sel sularını taşırken kimi zaman ağaçları da sökebiliyor. Bu bölgenin coğrafyası böyle. Bu ağaçlar kesilirse dağdan sel suları mahallemize iner” dedi.

  “Ciddi bir risk yaratacak”

  A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz de, ağaç kesim bölgesindeki derenin doğruca Beycik’in içine gittiğini belirterek, “Bölgedeki ormanların kesilmesi Beycik yerleşim alanını da riske atacak. Zaten sel sularının, yağmur sularının yıktığı ağaçları ve dere yataklarının halini görüyorsunuz. Yukarıdan bu kadar güçlü su gelmese, bu kadar geniş bir dere yatağı olmaz. Bu havzayı yapan, Tahtalı dağından tek noktadan gelip ayrılan dereler. Bölgede akan su nedeniyle erozyon yaşanan yerler de görülüyor. Yani bu bölgeye dokunduğumuzda sadece ağaç kesmekle kalmayacağız, Beycik’teki yağmur sularının kontrolünü zorlaştıracağız” diye konuştu.

  “Bırakın ağaçlar yaşasın”

  Gündüz, bölgenin Beydağları Milli Parkı sınırları içinde olduğunu da hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bu bölge Milli Park statüsünden yeni çıkarıldı bu bölge. O dönemde sağlıklıydı. Milli park olan bir alanın kağıt üzerindeki korumasını kaldırdığınız takdirde bu alanın özelliğini değiştirmiyorsunuz. Bilim adamları bu bölge içerisinde 90’ın üzerinde endemik bitki türünün olduğunu, bu bölgenin yayılış alanı olduğunu söylüyor. Ve şunu da söylememiz gerekiyor. Ben bu görkemli ve yüce ağaçların efsanevi Tahtalı Dağı’nı özendiğini düşünüyorum. Ağaçlar adeta o dağ kadar güzel olmak için kendisine özen göstermiş. Kalem gibi, fidan gibi şahane ağaçlar var. Bu ağaçlar kesilmek yerine burada yaşasın. Beycik Köyü’nün halkını herhangi bir riske atmayalım. Elbette bunu yapmak mümkün. Biz yetkililerimizden bu ağaç kesim planının derhal yürürlükten kaldırılmasını, durdurulmasını talep ediyoruz. Beycikliler’in de bu yönde bir isteği, bir arzusu var.”

  Halil BÜYÜKAYHAN

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: 12, bin, çamın, kesimi, , şimdilik, durduruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı