301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 18:05 Bu haber 341 kez okundu
 
112’yi meşgul edene 250 TL para cezası
Vali Münir Karaloğlu, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni 100’ün üzerinde gereksiz yere meşgul edenlere kabahatler kanununa göre 250 TL, gerçek dışı ihbarda bulunanlara ise 450 TL para cezası uygulamasına geçtiğimiz yıl başlandığını ve bu uygulama kapsamında 175 kişiye para cezası kesildiğini söyledi
Gündem Haberi
112’yi meşgul edene 250 TL para cezası

112 Acil Çağrı Farkındalık Günü dolayısıyla bir AVM’de düzenlenen etkinliğe katılan Vali Münir Karaloğlu, 112’ye yapılan gereksiz çağrıların oranını minimuma düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Avrupa Birliği ve aday ülkelerinde 11 Şubat’ın 112 Acil Çağrı Farkındalık Günü olduğunu hatırlatan Karaloğlu, “Türkiye’de 2007 yılında acil çağrı numaraları 112’de birleştirilmiş ve bu uygulamanın yapıldığı ilk il Antalya olmuştur. Şu anda Türkiye’nin yüzde 80’ine yakın vilayetinde 112 tek acil çağrı numarası olarak kullanılıyor. Bu acil sorunlar karşısında hızlı müdahale edilmesi noktasında 112’nin kullanılmasının çok önemli olduğunu görüyoruz. Eskiden polisle işiniz olsa başka bir numara, yangın olsa başka bir numara, afet olsa başka bir numara neredeyse vatandaşın acil çağrı numaralarını koca bir defter yapması gerekiyordu. Zamandan kazanmak için Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında bütün acil çağrı numaraları tek bir numaranın altında toplandı” diye konuştu.

 

TOPLUMU BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

 

112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen çağrıların büyük bir çoğunluğunun gerçek dışı olduğunu aktaran Karaloğlu, “Biz Antalya’da 112 acil çağrı numarasının yaygınlaştırılması, farkındalığın oluşturulması ve gerekli olmayan çağrıların azaltılmasıyla ilgili bir hafta önce bir çalışma başlattık. Şu anda sahada görevlilerimiz bütün ilçelerimizdeki okullarda, alışveriş merkezlerinde, köy kahvelerinde kısacası her yerde vatandaşımıza 112 Acil Çağrı Merkezleri’ni anlatıyor. 112 Acil Çağrı Merkezleri’ne yapılacak ihbarların gerçek ihbar olmasının kendisi ve yakınlarının hayatlarıyla ilgili hangi anlama geldiği konusunda çok önemli bir faaliyet yapıyoruz. Bu faaliyet 2 ay devam edecek. İnşallah 2 ayın sonunda Antalya’da 112 Acil Çağrı Merkezi’mize gelen çağrıların yüzde 100’üne yakınının gerçek çağrı olmasını hedefliyoruz.

 

“İLK ARAYACAĞINIZ NUMARA 112 OLSUN”

 

Herhangi bir yangın, kaza, deprem gibi durumlarda ilk aranması gereken numaranın 112 olduğunu belirten Karaloğlu, “İlk aradığınız numara 112 olursa bizim sağlık ekibimiz, itfaiye ekibimiz, arama kurtarma ekibimiz daha hızlı bir şekilde olaya müdahale eder, can ve mal kayıplarını da engellemiş oluruz. Daha sonrasında eşinizi, dostunuzu arayabilirsiniz” diyerek uyarıda bulundu.

 

“112’Yİ MEŞGUL GEREKSİZ ETMEYİN”

 

112 Acil Çağrı Merkezleri’ne gelen gereksiz ihbarlara değinen Karaloğlu, “Maalesef çağrı merkezine gün içerisinde sinemalarda hangi filmin oynadığından tutun iyi kahveyi nerede içeceğini soran insanlara kadar birçok gereksiz arama var. Bu gereksiz 112’yi arayan insanlar şunu bilmeli, siz 112’yi meşgul ederken diğer taraftan 112’ye gerçekten ihtiyacı olan, bir kazaya karışmış, bir yangın ihbarı ya da afet ihbarı yapacak olan vatandaşın ihbarını geciktiriyorsunuz. Dolayısıyla can ve mal kayıplarına sebep olabilirsiniz. Belki sizin gereksiz çağrınız yakınınız olan birinin de karıştığı bir kazayı 112’ye ihbarını geciktirmiş olabilir. Onun için vatandaşlarımızdan rica ediyoruz gündelik hayatlarıyla ilgili ve başka mercilerden öğrenebilecekleri sorunları ile 112’yi meşgul etmesinler” dedi.

 

100’DEN FAZLA MEŞGUL EDENE PARA CEZASI

 

Geçtiğimiz sene başlatılan bir çalışma ile 112’yi gereksiz yere 100’ün üzerinde meşgul edenlere karşı cezai işlem uygulandığını söyleyen Karaloğlu, “Öyle insanlarımız var ki yıl içerisinde 250-300 defa 112’yi gereksiz aramış. Biz geçen sene 100’ün üzerinde 112’yi gereksiz arayan vatandaşlarla ilgili bir çalışma yaptık, bu bir kabahat suçudur ve Valilik olarak biz bunlara artık cezai işlem uygulamaya başladık. Gereksiz olarak bundan sonra 112 acil numarasını arayan vatandaşlara kabahatler kanununa göre 250 TL, gerçek dışı ihbarda bulunanlara da 450 TL para cezası uygulamaya başladık. 2019 yılında 175 vatandaşımıza cezalar tebliğ edildi. 2020 yılında da bu uygulamaya devam edeceğiz. Bizim maksadımız ceza vermek değil, can ve mal güvenliğini korumak” şeklinde konuştu.

 

3 DİLDE ÇAĞRIDA BULUNABİLİRSİNİZ

 

Antalya’nın bir turizm şehri olduğunu ve sadece Türkçe çağrılar almadığını dile getiren Karaloğlu, Türkçe’nin yanında İngilizce, Almanca ve Rusça çağrılar da aldıklarını kaydetti. Antalya’da yaşayan vatandaşların bu üç dilde de çağrılarını 112’ye bırakabileceklerini belirten Karaloğlu, “Bu dilleri bilen çağrı alıcılarımız var. Onların sorunlarını yönlendirmek için hazır bekliyorlar” dedi.

 

112 Acil Çağrı Farkındalık Günü dolayısıyla yapılan açıklamanın ardından Vali Münir Karaloğlu, 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları ile birlikte pasta kesti.

 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: 112’yi, meşgul, edene, 250, TL, para, cezası,
Yorumlar
Haber Yazılımı