301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mart 2018 - Perşembe 09:43 Bu haber 21671 kez okundu
 
10 yılı kurtardık
2428 akademik, 1826 idari personeli ve 72.894 öğrencisi bulunan Akdeniz Üniversitesi’nin sevilen rektörü Mustafa Ünal, görevde olduğu 2.5 yıl içinde yaptığı en önemli iş olarak öğrenci otomasyon sistemini gösterdi. Ünal, “Bu icraatımız, üniversitenin 10 yılını kurtaracak” dedi
Haftanın Sohbeti Haberi
10 yılı kurtardık

DEV EĞİTİM KURUMU

Bünyesinde 23 fakülte, 7 enstitü, 3 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar ve 60 araştırma ve uygulama merkezi bulunan Akdeniz Üniversitesi, 2428 akademik ve 1826 idari personeli ile toplam 72.894 öğrenciye eğitim veriyor. 104 ülkeden 218’i ön lisans, 1462'si lisans, 306'sı yüksek lisans, 95'i de doktora öğrencisi olmak üzere toplam 2 bin 81 uluslararası öğrencisi bulunan Akdeniz Üniversitesi’nin sosyal, sempatik ve öğrenci dostu rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

GÜNDE 1-2 SAAT SOSYAL MEDYA

2.5 yıldır görevde olan Ünal, yaptığı en önemli iş olarak öğrenci otomasyon sistemini gösteriyor. Bu sistemin üniversitenin önümüzdeki 10 yılını kurtaracağını söyleyen Ünal, tarım ve turizm konusunda da kent ile bütünleşerek bilimsel destek verdiklerini anlattı. Sosyal medya üzerinden öğrencilerle kurduğu iletişim gündemden düşmeyen Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Yoğun gündemim nedeni ile herkesle yüz yüze görüşemiyorum. Ancak bazen attığımız bir mesaj bile birçok sorunu çözüyor. Akşam eve gittikten sonra 1-2 saatimi sosyal medyaya ayırmaya özen gösteriyorum” dedi.

 

Akdeniz Üniversitesi’ndeki toplam öğrenci sayısı nedir? Kaç tane yabancı öğrenci var?

Kurulduğu günden bugüne bilgisi, deneyimi ve kurumsallığı ile ulusal ve uluslararası arenada en önemli eğitim kurumlarından birisi olarak gösterilen Üniversitemizde Ocak 2018 tarihi itibariyle, 2.081’i uluslararası öğrenci olmak üzere toplam 72.894 öğrencimiz bulunmaktadır.

En çok hangi kıta ve ülkeden öğrenci var? Ülkelerine göre yabancı öğrenci sayısı nedir?

Akdeniz Üniversitesi olarak uluslararasılaşma faaliyetlerine özel önem vermekteyiz. Lisans ve lisansüstü Uluslararası öğrenciler de bu sürecin en önemli unsurunu oluşturmaktadır. Coğrafi konum gereği en çok Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından öğrencimiz olmakla birlikte dünyanın dört bir tarafından öğrencimiz mevcut. 104 ülkeden 218’i ön lisans, 1462'si lisans, 306'sı yüksek lisans, 95'i de doktora öğrencisi olmak üzere toplam 2 bin 81 uluslararası öğrencimiz var. En fazla yabancı öğrenci, 582 kişiyle Azerbaycan'dan. Bunu Suriye 97, Kazakistan 94, Afganistan 90, Rusya 85, İran 78, Türkmenistan 55 takip ediyor. Bunun yanında Avustralya'dan Norveç'e, Brezilya’dan ABD'ye, İtalya'dan Çin’e kadar dünyanın birçok ülkesinden öğrencimiz bulunuyor. 2017 yılında yapılan 'Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyet Araştırması'nda, öğrencilerin memnuniyeti açısından Üniversitemiz 5'inci sırada yer aldı. Bu da tercih edilirliğimizin sebebi olarak önemli bir gösterge.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yabancı öğrenci sayısında bir değişiklik oldu mu? Arttı mı, azaldı mı?

15 Temmuz hain darbe girişimi elbette Türk tarihinde kara bir leke olarak anılacaktır. Ancak Devletimiz bu girişimi ve sonrasındaki süreci çok başarılı bir şekilde yönetmiştir.  Ülke olarak zor bir süreçten geçtik fakat kısa sürede normalleşme sürecine girildi. Üniversite olarak ise biz öğrenci konusunda özellikle uluslararası öğrenci konusunda herhangi bir değişiklik yaşamadık. Bilakis uluslararası öğrencilerden her geçen yıl artan bir talep söz konusu, 2016 yılında 1.598 olan öğrenci sayımız 2017 yılında 2. 081’e ulaştı.

Öğrenci ve öğretim üyesi sayısı ve oranı nedir? Bir öğretim elemanına kaç öğrenci düşüyor?

Akdeniz Üniversitesi’nde 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle; 23 fakülte, 7 enstitü, 3 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar ve 60 araştırma ve uygulama merkezinde eğitim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerine devam ediyoruz. Toplamda 2428 akademik ve 1826 idari çalışanımız ve 72.894. öğrencimiz bulunmaktadır. Akademik personel başına düşen öğrenci sayısı 30’dur. Genel olarak Türkiye’deki devlet üniversiteleri ortalamasına bakıldığında iyi bir rakam olduğu söylenebilir.

Dünya’da üniversiteler artık branşlaşıyor. Akdeniz Üniversitesi’nin böyle bir misyonu var mı?

Üniversite olarak sağlık, sosyal, fen gibi farklı birçok alanda önemli bilimsel çalışmalara imza atıyoruz. Ayrıca tüm alanlarımızla bulunduğu şehre katkısı olan toplumu dönüştüren bir kurum olma bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunu yaparken “Araştırma Odaklı Üniversite” anlayışı ile hareket ediyor ve bu doğrultuda hedefler belirliyoruz. Bu amaçla kurduğumuz Araştırmaları Geliştirme ve Koordinasyon Kurulu ile nitelikli bilimsel bilgi üretme, evrensel düzeyde nitelikli Ar-Ge faaliyetleri yürütme, teknoloji üretme ve bunu toplum yararına kullanma sürecinin başarıyla yürütülmesine katkı sağlama amacıyla çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Bu kapsamda; Ar-Ge yeteneği yükseköğretim elemanlarının sayısını artırıcı teşviklerin uygulanması için politikalar geliştirilmesini sağlıyoruz. Bunun yanında üniversite sanayi işbirliğinin arttırılması, proje yapma kültürünün geliştirilmesi, girişimcilik ekosisteminin desteklenmesi, fikri mülkiyet varlıklarının korunması, üniversite kaynaklı teknolojilerin ticarileştirilmesi gibi alanlarda faaliyet gösteren çeşitli birimlerimiz mevcut. Bu birimlerimizle hem üniversitemiz hem şehrimiz hem de ülkemiz için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Antalya’nın tarım ve turizm kenti olduğunu düşünürsek, kentin bu iki ana damarı ile ilgili bilimsel çalışmanız ve katkınız ne ölçüde?

Antalya turizmde ve tarımda öncü bir şehirdir. Dolayısıyla bu potansiyelleri doğru kullanmak önemli. Ziraat Fakültemiz sürekli gelişen araştırma ve uygulama alt yapısı, bilimsel birikimi ile Türkiye’nin önde gelen Ziraat Fakülteleri arasında. Sürdürülebilir tarım, doğal kaynakların korunarak çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen tarımsal üretimin yapılması amacıyla bilimsel çalışmalar yürütüyoruz. Şehrimizde özel sektörde faaliyet gösteren birçok tarım firmasında danışman olarak görev yapan çok sayıda akademisyenimiz mevcut. Ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, panel ve çalıştaylar düzenleyerek farklı sektörlerde uygulamadaki durumlar, yaşanan sorunlar, çözüm önerileri değerlendiriliyor. Bu alanda dünyadaki gelişmeleri ve uygulamaları yakından takip edip şehrimize kazandırmada öncülük ediyoruz. Yine Antalya’da tarım sektöründeki kurumlarla birlikte pek çok ortak proje yürüterek şehrimiz ile her alanda olduğu gibi tarım konusunda da işbirliği yapıyoruz.

Turizm konusuna gelince; turizmin pek çok sacayağı var. Deniz turizmi, kültür turizmi, sağlık turizmi gibi. Antalya bu alanların hepsinde söz sahibi konumunda. Bu potansiyeli değerlendirmek de bizlere düşüyor. Şehrimizin doğal ve kültürel mirasının ortaya çıkarılması ve dünya turizmine kazandırılması şehrimiz için büyük önem taşıyor. Bu konuda alanında uzman pek çok akademisyenimiz var. Bu öğretim üyelerimizin oldukça önemli çalışmaları mevcut. Son dönemde bunun pek çok örneğini de gördük. Ayrıca özellikle Teknokent’te turizm sektöründe yazılım geliştiren çok sayıda firmamız mevcut.

Sağlık turizmine gelince; bugün dünya da artık insanlar sağlık hizmeti sebebiyle dünyanın bir ucundan bir ucuna gidebiliyor. Hastanemize ulusal ve uluslararası alanda giderek artan bir talep var. Akdeniz Üniversitesi olarak sunduğumuz kaliteli hizmetimiz ve dünyada adını duyuran başarılı organ nakillerimizle sağlık turizminde de öncü bir kurum olmayı başarmış durumdayız. Bu alanda hem tıp fakültemiz hem Diş Hekimliği Fakültemiz çok sayıda yabancı hastaya da hizmet vermektedir.

Hepimizin bildiği gibi üniversiteler, ürettiği bilimi toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştüren, kaliteli insan gücü yetiştiren, toplumu değiştiren ve topluma yön veren öncü kurumlardır. Bizler bu sorumluluk ve bilinçle şehrimizin tüm dinamikleriyle işbirliği halinde uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Üniversite olarak gerek bilimsel gerek insan kaynağı olarak tüm alanlarımızla şehrimize ve ülkemize önemli katkılar sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz.

Görevde olduğunuz 2.5 yılda yaptığınız en önemli icraat ne oldu?

Öğrenci otomasyon sisteminde yaptığımız değişiklik, görevde olduğum sürede yaptığım en önemli iştir. Bundan önceki sistemde ders seçimi yapacak öğrenciler sisteme giremiyor, girenler de uzun zaman geçirmek zorunda kalıyordu. Bizim hazırladığımız sisteme göre bu sıkıntılar sona erdi. 70 bin öğrenci içinden belki 100 tanesi şikayetçidir. Onlar da genelde yatay ve dikey geçişle üniversiteye gelen öğrencilerdir. Ancak genel olarak sorunu çözdüğümüzü söyleyebilirim. Bu hizmet, üniversitenin önümüzdeki 10 yılını olumlu etkileyecektir.

Eski yönetimlerle sizin yönetiminizi kıyaslayanlar, bir noktada birleşiyor; Siz daha kolay ulaşılabilen, halkın ve öğrencilerin hep içinde olan birisiniz. Sosyal medyayı da iyi kullanıyorsunuz. Hatta bu röportaj için randevumuzu sosyal medya üzerinden aldık. Rektör olmadan önce de sosyal medyayı bu kadar kullanıyor muydunuz? Sosyal medyaya ne kadar zaman ayırıyorsunuz ve bu zaman sizi yoruyor mu? Üniversiteyi yönetirken sosyal medyanın size yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz?

Rektör olmadan önce sosyal medyayı bu kadar aktif kullanmıyordum. Açıkçası sosyal medyanın yönetimde katkısının olduğunu gördüğüm için daha aktif bir kullanıcı oldum. Bazen çok basit bir soru sosyal medyadan çok hızlı bir şekilde çözüme kavuşuyor. Sosyal medya öğrencilerle daha sıcak bir iletişim kurmamı da sağladı. Zira gün içerisinde çok yoğun olduğum için herkesle yüz yüze görüşmem mümkün olmuyor veya uzun vadeye yayılıyor. Dolayısıyla sosyal medyadan bir mesaj öğrencilerimize ulaşmamıza yetiyor. Gün içinde vakit bulduğumda bakmaya çalışıyorum, yoğunsam akşam eve gittikten sonra 1 bazen de 2 saatimi gelen mesajlara ayırıyorum.

Yağmur Naz Yıldırım

Kaynak: Editör:
Etiketler: 10, yılı, kurtardık,
Yorumlar
Haber Yazılımı